Odpowiedzi

2009-05-17T21:32:15+02:00
Wydarzenia z kraju w skrócie, kwietnia kazdego tygodnia

Sąd Apelacyjny podtrzymał w poniedziałek zakaz rozpowszechniania nieprawdziwej informacji w spocie Prawa i Sprawiedliwości pt. "Kolesie", jakoby rząd załatwiał zlecenia firmie senatora Tomasza Misiaka, a także żonie ministra Aleksandra Grada. Ponadto Sąd Apelacyjny uznał za uzasadnione zażalenie PiS dotyczące tej części spotu, w której jest mowa o zwalnianiu przed rząd stoczniowców oraz o przyznaniu przez prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nagród "swoim ludziom".
Sąd Apelacyjny orzekł w poniedziałek, że PiS musi przeprosić za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o tym, że rząd miał załatwić zlecenia żonie ministra skarbu Aleksandra Grada i firmie senatora Tomasza Misiaka.

149 osób zmarło jak dotąd w Meksyku na nowy szczep wirusa świńskiej grypy - H1N1. Wirus dotarł do Europy, gdzie pierwszy przypadek stwierdzono w Hiszpanii. Polskie służby medyczne uspokajają, że nie ma w tej chwili zagrożenia dodając, że są przygotowane na ewentualną epidemię.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wirus świńskiej grypy dotrze do Polski, ale na razie nie grozi nam wybuch epidemii - zapewniali eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej po poniedziałkowym posiedzeniu Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła w poniedziałek, że Polska posiada wystarczającą ilość skutecznych leków stosowanych przeciwko świńskiej grypie.

Nie ma powodu do paniki z powodu epidemii świńskiej grypy w Ameryce Północnej, ale wirusa nie wolno lekceważyć. Nowy szczep grypy, powstały w wyniku tzw. reasortacji genowej, zawsze może być groźny dla ludzi - ocenia kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. Tomasz Wąsik.

Premier Donald Tusk, prezydent Lech Kaczyński, przewodniczący PE Hans-Gert Poettering, szef KE Jose Manuel Barroso, b. przewodniczący PE Pat Cox, szef Grupy Mędrców Felipe Gonzalez Marquez - to niektórzy uczestnicy konferencji "Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu".

85 proc. badanych na początku kwietnia przez CBOS było zwolennikami obecności Polski w Unii Europejskiej, przeciwników było 9 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 6 proc. Polaków.

Nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje w sprawie nominacji Anny Fotygi na ambasadora RP przy ONZ w Nowym Jorku - powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. "Poczekajmy na decyzję ministra Sikorskiego" - dodał.

Od dziś samorządy, które chcą skorzystać z rządowej pomocy w restrukturyzacji szpitali mogą zgłaszać wnioski do wojewodów. W poniedziałek rząd przyjął ostateczną wersję programu "Ratujemy polskie szpitale" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zdaniem eurodeputowanych SLD Marka Siwca i Bogusława Liberadzkiego rząd Donalda Tuska nie jest nastawiony na "ofensywne" wykorzystywanie środków finansowych z UE. Według nich istnieje realna groźba, że nasz kraj straci środki, które ma jeszcze do wykorzystania za lata 2004-2006.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował w poniedziałek podczas spotkania z wyborcami w Ozorkowie (woj. łódzkie), że PiS startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby walczyć o polskie prawa w UE.

W identyfikacji ciała przekazanego do Islamabadu uczestniczył pracownik Geofizyki Kraków i potwierdził on, że są to zwłoki zamordowanego w lutym polskiego geologa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka firmy Magdalena Pachocka.

Specjalny samolot transportowy z ciałem zamordowanego w Pakistanie Polaka wyląduje we wtorek o godz. 19 na Wojskowym Lotnisku Okęcie w Warszawie - poinformował w poniedziałek po południu PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Szef MSW z lat 80. gen. Czesław Kiszczak nie przyznaje się do zarzutów stawianych mu przez pion śledczy IPN w procesie autorów stanu wojennego z grudnia 1981 r.

Ponad 11 tys. pielęgniarek i około 7,5 tys. lekarzy przez ostatnie pięć lat pobrało zaświadczenia uprawniające do podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej. Najwięcej chętnych do wyjazdu było tuż po pierwszym maja 2004 r., teraz ich liczba maleje.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 r. przyczyniło się do wzrostu eksportu żywności na ten rynek. Rozwój wymiany handlowej nastąpił dzięki zniesieniu barier celnych i objęciu Polski Wspólną Polityką Rolną.

Nadzór budowlany wraz z Państwową Strażą Pożarną ustalił 218 hoteli pracowniczych przekształconych w wielorodzinne budynki socjalne. Stwierdzono, że zagrożenia nie stwarza stan tylko 82 z nich - poinformował w poniedziałek dziennikarzy Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Robert Dziwiński.

W 2008 r. doszło do ponad 104,4 tys. wypadków przy pracy, czyli ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy ich najczęstsze powody to brak profesjonalizmu pracowników i niezbędnych zabezpieczeń, a także zła organizacja pracy. (PAP)

Mam nadzieje , że pomogłem :)