Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T17:47:20+01:00
Pryncypat był ustrojem, w którym władza skupiła się w rekach jednej osoby, jednakże dalej funkcjonowała instytucja senatu.
Cesarz zyskiwał władzę skupiając w swoim ręku urzędy tj. konsul, prokonsul, edyl, trybun ludowy, pierwszy z senatorów, najwyższy kapłan,imperator, cenzor które pozwalały mu sprawować władzę w praktycznie nie ograniczony sposób.
August, korzystając z doświadczeń cezara nie chciał wprowadzić władzy absolutnej bojąc się buntu, spisku.
Zyskał on tak duży autorytet iż mógł obciąć wszystkie wyżej wymienione urzędy. Zmniejszył liczbę senatorów do 600, jednak instytucja ta dalej obradowała.
Rzymianie mieli złe skojarzenia z monarchią ( czasy królów etruskich), więc August nie chciał wywoływać sprzeciwu ludu.
Rozrost imperium nie pozwalał na dalsze trzymanie ustroju republikańskiego toteż konieczne było wprowadzenie nowego ustroju, którym był właśnie pryncypat.
6 4 6
2009-11-22T18:12:14+01:00
Oktawian(30r.p.n.e-14.r.n.e)- jego rządy były w zasadzie kontynuacją wzorów republikańskich, opierał się na armii i głosił hasła solidaryzmu społecznego. Jego rządy miały być odrodzeniem świetności republiki, zdawał sobie sprawę z siły tradycji republiki, dlatego nawiązywał do tego ustroju. Wszystko miało na celu objęcie większej władzy i eliminacja Marka Antoniusza w rywalizacji o władzę. Oktawian oskarżał rywala o dążenie do wprowadzenia monarchii hellenistycznej, wiedział, że społeczeństwo było niechętne władzy monarchicznej. Nowy system bazował na tradycji, posiadał elementy dawnego ustroju( senat, magistratury) .
Pryncypat określono jako ,,komedią republiki'', ponieważ pod pozorem zachowania dawnego ustroju, Oktawian utrzymał władzę de facto monarchiczną. Na liście senatu figurował jako pierwszy (princeps senatus) stąd nazwa ustroju.
1 3 1