Odpowiedzi

2009-11-22T18:15:44+01:00
Alek - Maciej Aleksy Dawidowski. Jego ojciec (równiez Aleksy) brał czynny udział w zyciu społecznym ipełnił finkcje kierownika fabryki broni. Matka była kobieta mądrą i zyczliwą. Państwo Dawidowscy mieszkali wraz z synem w Warszawie. Oboje zostali pojmani przez gestapo. Aresztowanie ojca- wywarło na Alku ogromne wrazenie. Postanowił jak najszybciej rozpocząć akcje przeciw okupantowi.
"Alek był dryblasem. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, ciągle sie usmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma i przy byle okazji wpadał w zachwyt."
W każdą pracę i każdą rozmowe wkladał serce. Chłopak w chwili wybuchu wojny miał 19 lat i własnie zdał maturę. Dazył do niezwykłości i niecodzienności. Zawsze wybierał sobie trudniejsze zadanie, stawiał sobie wysokie wymyagania.Rywalizował z Rudym. Spontanicznosć, szczerość i wielka otwartość przyciagały do Alka kolegów. Z czasem utworzyła sie wokól niego grupka przyjaciół zwanych przez innych "Klubem Pięciu". Chłopak był bardzo odważny. "O siebie samego nie dbał ze zdumiewającą lekkomyślnościa. Nie dbał o swoje jedzenie, nie dbał o swoje ubranie" Jego głwnym celem było nauzenie sie chłodnego opanowania. Dzięki zespolowi Buków udało mu sie to. Był niespokojnym duchem, ciągle szukał pomysłowych rozwiazań. Ten roztrzepany uczuciowiec był cały przesiaknięty optymiamem, był chodzacym usmiechem. Zginął w akcji. Dostał strzał w brzuch. odszedł z tego świata jako bohater.
My slę, że Alek, jest postacią godną do naśladowania, postacią, która uczy patriotyzmu, braterstwa, jedności.