Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Ledi
  • Początkujący
2009-11-22T18:58:07+01:00
Mól ziarniak (Nemapogon granella) jest owadem o długości ciała 10-14 mm, niebezpiecznym szkodnikiem nasion. Występuje w Europie.

Nie pobiera pokarmu, wystarcza mu to, co zjadł w stanie larwalnym. Larwy żywią się głównie nasionami, ale także grzybami, niektórymi rodzajami drewna. Obecność larw można rozpoznać po delikatnych pajęczynkach łączących nasiona.

Dorosły osobnik składa 25-20000 jaj (w zależności od wilgotności), z których wylęgają się larwy. Rozwój formy dorosłej z jaja trwa 40-50 dni. W ciągu jednego sezonu może się rozwinąć od jednej do trzech generacji w zależności od wilgotności powietrza.


Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) - mały motyl nocny z rodziny molowatych, szkodnik niszczący ubrania, powszechnie znany jako mól odzieżowy albo mól ubraniowy.

Długość ciała do 9 mm, rozpiętość skrzydeł 12-16 mm. Skrzydła wąskie. Beżowo-żółtawy z lekkim połyskiem. W ciągu roku może rozwinąć się do 4 pokoleń.

Zamieszkują głównie szafy ubraniowe, strychy, wnętrza odkurzaczy oraz wszelkiego rodzaju magazyny, gdzie ich larwy mogą odżywiać się wełną, bawełną, przedmiotami ze skóry zwierzęcej (futra) lub włosia (peruki), jedwabiem, a także nasionami (zwłaszcza ziarnem zbóż), mąką, korkiem, słomą.
2009-11-22T19:29:33+01:00
MOLE,molowate[Tineidae]-kosmopolityczna rodzina motyli nocnych,około 2 tyś.gatunków[w Polsce około 40];zazwyczaj drobne,barwy szarobrunatnej,białawej lub żółtawej;za pomocą krótkiej ssawki żerują na substancjach organicznych,określonych dla danego gatunku;wiele gatunków moli jest poważnymi szkodnikami,np.mól odzieżowy czy mólziarnik[szkodnik nasion i produktów suszonych].