Odwołując się do załączonego poniżej fragmentu króla Edypa treści całego utworu oraz swojej znajomości o labdakidach udowodnij, że Edyp jest bohaterem tragicznym.


Z góry bardzo dziękuje za wykonanie tego wypracowania:) daje 60 punkcików:)

2

Odpowiedzi

2009-11-22T19:03:27+01:00
Edyp jest to bohater tragiczny, ponieważ zostaje poddany próbie losu. Jego życiem kieruje fatum. Został porzucony jako małe dziecko ponieważ, wyrocznia przepowiedziała tragedie jego biologicznym rodzicą. Zostaje na niego wydany wyrok śmierci lecz sługa wywozi dziecko do koryntu dzie opiekują się nim tamtejsi bezpłodni Żadzący. Kiedy edyp dowiaduje się o przepowiedzni w obawie przed tragedią wyjeżdża z Koryntu i w górach zabija nieświadomie swojego Ojca. Następnie odpoiada na zagadkę sfinksa i zostaje mężem Jokasty. Ma z nią 4 dzieci.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T20:31:32+01:00
Jednym z znanych mitów jest opowieść o rodzie Labdakidów,który dokneła klątwa przeznaczenia.Mimo iż rodzice Edypa próbowali przeciwstawić przeznaczeniu, ratować siebie i syna, przeznaczenie się dokonało.
Edyp jest bohaterem tragicznym ponieważ:
Wszedł w konflikt tragiczny z przeznaczeniem(jest to konflikt dwuch równorzędnych racji nie mogących współistnieć),a konsekwencją jest cierpienie i śmierć wszystkich rodów Labdakidów.
Zbłądził tragicznie(zła ocena sytuacji),opóścił przybranych rodziców starając ich ratować po tym co usłyszał w wyroczni Delfickiej.
Zawinił tragicznie(nieświadomie popełnił zbrodnie),zabił ojca ożenił się z matką.
Edyp to dobry władca troszczący się o Teby, starający się służyć swoją mądrością i wiedzą swoim poddanym, jednakże dotkneło go przekleństwo losu i w brew samego sobie doprowadził swój ród do zguby.

Mam nadzieję że o to ci chodziło.