Odpowiedzi

2009-05-17T21:23:07+02:00
Skóra i błony śluzowe. Kwaśny odczyn skóry, żołądka, a u kobiet - także pochwy utrudnia życie chorobotwórczym zarazkom. Nie lubią one kwaśnego środowiska i często w nim giną. Właściwości bakteriobójcze mają również łzy, ślina oraz mocz. Z kolei błony śluzowe wyściełające przewód pokarmowy oraz drogi oddechowe i moczowo-płciowe wytwarzają śluz, którego zadaniem jest unieruchamianie intruzów, a więc wirusów, bakterii, grzybów i pierwotniaków.

Komórki żerne. Jeżeli drobnoustroje przenikną do tkanek, swą działalność rozpoczynają zgromadzone w węzłach chłonnych komórki zwane fagocytami. Zakażone tkanki wytwarzają specjalną substancję, która je przyciąga. Po dotarciu na miejsce fagocyt otacza intruza, wchłania go i trawi. W ten sposób uprząta także obumarłe komórki błon śluzowych i uwięzione w nich wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Fagocyty wyzwalają też substancje zwane pirogenami, które powodują wzrost temperatury ciała. Gorączka sprawia, że wiele zarazków ginie.

Limfocyty i przeciwciała. Gdy chorobotwórczym zarazkom uda się zagnieździć w organizmie, mogą wywołać stan zapalny. Wtedy uaktywniają się białe ciałka krwi zwane limfocytami. Jest ich kilka typów. Gdy intruz zostanie rozpoznany, limfocyty B przekształcają się i zaczynają produkować konkretne przeciwciała, które mają unicestwić tego wirusa, bakterię, grzyba czy pierwotniaka. Przeciwciała to rodzaj białek. Są zdolne zneutralizować wrogie komórki lub tak je przygotować, by stały się łatwym łupem dla fagocytów.
1 5 1