Odpowiedzi

2009-11-22T20:45:34+01:00
-wieszano na budynkach polskie flagi,
-pisano na murach "polska walcząca"
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T20:48:40+01:00
Akcje malosabotażowe:

- gazowanie kin; ( wchodzili do kin, powodowali wybuchy, pożary, rysowali na murach dwie duże świnie , obok nich slogan "tylko świnie siedzą w kinie" )
- wybijanie szyb fotografom, którzy mieli w gablotach zdjęcia umundurowanych Niemców; (wybijali skałami lub ciężkimi przedmiotami szyby)
- ściągnięcie płyty z pomnika M. Kopernika;
( w rocznice urodzin mikolaja kopernika ściagnęli niemiecką płyte która zaslaniala polskie napisy)

Akcje dywersyjne:
- akcja pod Arsenałem: ( gdy aresztowano Rudego, przyjaciele chcieli go odbic,
Pierwsza zaplanowana akcja nie dochodzi do skutku, co wywołuje uczucie bezsilności i żalu. Po dwóch niespokojnych dniach nadchodzi wiadomość o kolejnej możliwości przeprowadzenia akcji. Odbicia dokonuje oddział Zośki, dowódcą jest komendant chorągwi Szarych Szeregów- Orsza.

Łącznik na końcu ulicy, wyznaczony do sygnalizowania o zbliżającej się karetce policyjnej daje oczekiwany znak. Na motocyklu z przyczepką przejeżdża patrol niemieckiej żandarmerii. Na ulicy wokół widać wielu niemieckich żołnierzy. Wreszcie na zakręcie ukazuje się sylwetka niemieckiego samochodu więziennego. W pewnej chwili z bramy wychodzi niemiecki policjant. Gdy widzi w ręku jednego z młodych ludzi pistolet, próbuje strzelać. Zostaje trafiony przez Zośkę i martwy pada na jezdnię. Więźniarka próbuje zmienić kurs. Młodzi ludzie obrzucają ją butelkami z benzyną.
Gestapowcy, którzy wyskoczyli z płonącego auta zaczynają nerwowo strzelać; odpowiadają im polskie strzały. Dzieje się to wszystko pod Arsenałem. Spoza filaru wybiega Zośka i pędzi wprost na ukrytego gestapowca. Za nim wybiegają inni. Niemiec zrywa się i chowa za samochód, gdzie dosięga go kula jednego z nadbiegających chłopców. Wszyscy dobiegają do więźniarki Alek otwiera tylne drzwi. Zostaje uwolnionych dwudziestu pięciu więźniów, a wśród nich skatowany Rudy.)
5 3 5