1. wyjasnij na czym polegal kryzys przysiegowy.
2. wynik plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powislu.
3. przebied 'Cudu nad wisla'.
4. jak powstaly wojska polskie we Francji?
5. wynik powstania wielkopolskiego.

Prosił bym o podanie krótkich, ale dobrych odpowiedzi. Zalezy mi an szybkiej odpowidzi. Z góry dziękuję.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T22:13:27+01:00
1. Piłusudski wiedział że Państwa centralne przegrają I wojnę więc odmówił im przysięgnięcia czegoś tam. Wobec tego on i I oraz III brygada zostały internowane w obozach przejściowych.
2. Polacy przegrali ten plebiscyt z kretesem. Uzyskaliśmy około 3% głosów i około 5 gmin.
3. Rosjanie pod wodzą tuchaczewskiego podeszli pod warszawę od strony północno-wschodniej. Polacy stawiali opór na głównym natarciu rosyjskim a w tym czasie Piłsudski poprowadził siły które zaatakowały Rosjan od Rzeki Wieprz.
4.Francuzi do momentu kapitulacji Rosjan nie mogli nic robić z Polakami i mieli niejako związane ręce. Dopiero gdy Ruscy się poddali to wtedy żabojady zorganizowały 2 polskie oddziały- błękitną armię i bajończyków.
5. Powstanie wielkopolskie nie miało szans na sukces. W niemchcech stały ogromne armie które można było w każdej chwili ruszyć na Polskę. Jedynie to że Francuzi powiedzieli niemcom że jeśli ruszą na polskę to wtedy oni(francuzi) ruszą na niemców i będzie zadyma ci się poddali.
5 1 5
2009-11-22T22:16:41+01:00
Kryzys przysiegowy - tak nazwano odmowę złożenia przysięgi przez żołnierzy I i III Brygady Legionów Polskich 9 lipca 1917.

Wyniki plebiscytu były dla Polski druzgocącą klęską. W okręgu olsztyńskim za Niemcami opowiedziało się 363 209 osób, za Polską – 7 980, w okręgu kwidzyńskim za Niemcami 96 894, za Polską – 7 947.
W rezultacie plebiscytu na Mazurach przyłączono do Polski wsie Lubstynek, Napromek oraz Groszki, a na Powiślu Małe Pólko, Nowe Lichnowy, Kramarowo, Bosztych i Janowo.

Przebieg bitwy :

1. bój na przedmościu Warszawskim
2. walki nad Wkrą
3. manewr znad Wieprza

Z chwilą wybuchu wojny powstała I Brygada Legionów Józefa Piłsudskiego i II Brygada pod dowództwem gen. Hallera. W zimie 1915-1916 obie brygady dały początek Polskiemu Korpusowi Posiłkowemu.

wyniki powstania : 11 IV 1848 Komitet podpisał jarosławiecką konwencję przewidującą rozwiązanie większości oddziałów powstańczych w zamian za autonomię części Poznańskiego. Prusacy nie dotrzymali umowy
i zaatakowali powstańców. Mimo zwycięstw strony polskiej pod Miłosławiem, Wrześnią i Sokołowem wojska powstańcze uległy rozprzężeniu, co doprowadziło do podpisania 9 V 1848 umowy kapitulacyjnej.

pomogłem?? daj najjj xD
3 5 3