Wyjaśnij znaczenie podanych związków frazeologicznych. Następnie ułóż krótkie opowiadanie na dowolny temat. Użyj w nim jak najwiecej wyjaśnionych wcześniej związków wyrazowych.

Robić komuś sceny
Zrzucac maskę.
Wejsc w czyjąs role.
grac pierwsze skrzypce
odegrac komedie

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-23T03:41:23+01:00
Grać pierwsze skrzypce
być najważniejszym, decydować o czymś, mieć rozstrzygający głos

robić komuś sceny
strzelać fochy, robić komuś jakieś wyrzuty, robić komuś wstyd z jakiegoś powodu np:. przy ludziach, zupełnie niepotrzebnie

zrzucic maske to-pokazac sie takim jakim sie jest naprawde ,przestac udawac ,pokazac swoje prawdziwe oblicze(cechy ,charakter ).

wejść w czyjąś role, oznacza powielać czyjeś zachowania, przejąć czyjeś kompetencje w pewnym sensie.

odegrać komedię" to niekoniecznie zrobić coś śmiesznego, ale raczej zagrać coś przesadnie nieautentycznego i sztucznego(np scena wielkiej rozpaczy 20letniej żony po śmierci męża, 80letniego milionera


Pewnego dnia w szkole ogłoszono konkurs na najciekawsze przedstawienie. W klasie Pani zebrała wszystkie chętne osoby, aby wraz z nimi przygotować występ. Jedną z dziewczynek w naszej 6 osobowej grupie była Joasia, która wydawała się cicha jak myszka, jednak gdy przyszło już do wyboru ról w naszym przedstawieniu to ona grała pierwsze skrzypce i przyznawała role, chociaż innym nie bardzo się to podobało. Ania i Kasia zaczęły urządzać jej sceny próbując zmusić Joasię do ztonowania jej zachowania. Jednak ta z całej sytuacji próbowała wyjść obronną reką i odegrała "komedię" lamentując, udając płacz i wmawiając wszystkim, że to ona wie najlepiej kto do jakiej roli pasuje. W końcu Ania z Kasią nie wytrzymały - tak naciskały na Joasię, że ta zrzuciła przybraną wcześniej maskę cichej myszki i okazała się dziewczyną - wulgarną, krzykliwą i za wszelka cenę próbującą narzucic swoja wolę innych. Do tego czasu nie znalismy jej z tej strony. Po krzykach i kłótniach nasza Pani w końcu rozładowała sytuację i uspokoiła całą grupę. Weszła w rolę rozjemcy i pogodziła nas wszystkich przypisując do każdej z naj rolę, w której ona sama nas w nij widziała. I tak zaczęła się praca nad naszym przedstawieniem.
7 5 7