Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-23T11:36:22+01:00
Londyn był wielkim ośrodkiem handlowym, do którego napływały płody rolne z bogatych nizin angielskich i towary z Nadrenii, miast hanzeatyckich, z Flandrii,miejsca zamieszkania: dom, mieszkanie w kamienicy, apartament lub rezydencję na przedmieściach. Monarchowie zabiegali o względy mieszczan.Londyn pod względem liczby mieszkańców to jedna z największych aglomeracji miejskich świata.
Buckingham Palace jest oficjalną Londyńską rezydencją Brytyjskiej monarchii,wiele z oryginalnych XIX wiecznych wystrojów wnętrz przetrwało do dnia dzisiejszego.W dni, kiedy królowa jest w pałacu, powiewa nad nim jedna jedyna flaga - sztandar królewski.Royal Botanic Garden, które wydają się być niezwykłym rajem na tle szklanej dżungli wieżowców. Ogrody te to przykład kolekcjonerskiego szaleństwa epoki wiktoriańskiej. Nowoczesny snob angielski to osoba najczęściej z klasy średniej zamieszkująca północ Londynu. Krótko mówiąc, północny Londyn jest dużo bardziej trendy, południe uważane jest za prostackie.Londyn to region administracyjny zwany również Wielkim Londynem.
8 4 8
2009-11-23T13:09:53+01:00
W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój terytorialny Londynu, od lat 20. zaczęto przekształcać tereny okolicznych wsi, takich jak Islington, Brompton, Battersea, w parcele budowlane, zabudowywane następnie szeregowymi domami, tak typowymi również dla dużej części dzisiejszego Londynu. Postępowała mechanizacja produkcji i rosła liczba mieszkańców, zarówno Londynu, jak i całej Anglii. Mimo cyklicznych kryzysów, typowych dla kapitalizmu, Londyn pozostał niezwykle ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym, portowym i finansowym o znaczeniu ogólnoświatowym. Po pokonaniu napoleońskiej Francji, Anglia ze swoim Imperium zdobyła dominację finansową i rozszerzyła dominację funta szterlinga. Wzmocniło to pozycję londyńskiej City i znaczenie Londynu. Londyn był najpoważniejszym rynkiem kredytowym, od którego w poważnej mierze zależało finansowanie wielkich inwestycji na całym świecie. Konieczność stałych rozliczeń kredytowych z Anglią z tytułu transakcji handlowych, frachtowych, transferów związanych z zadłużeniem, skłaniała wszystkie zadłużone kraje do utrzymywania rezerw funtowych w bankach londyńskich. Funt w rozliczeniach międzynarodowych okazał się równorzędnym, a nawet uprzywilejowanym partnerem złota. W istocie Anglia utrzymała trwałość funta blisko sto lat (1821–1914), strzegąc równowagi bilansu płatniczego. Równocześnie Londyn borykał się z dużymi problemami, warunki sanitarne w dzielnicach robotniczych były fatalne. Tamiza była dostarczycielem wody i równocześnie ściekiem. W 1832 roku miała miejsce epidemia cholery, powtórnie choroba zaatakowała w 1848 roku. Skutkiem tego wprowadzono wreszcie pierwsze przepisy sanitarne, zaczęto kontrolować warunki w domach czynszowych. Problem zanieczyszczenia Tamizy został częściowo rozwiązany dopiero w 1875 roku, kiedy inżynier Joseph Bazalgette zaprojektował i wybudował kanalizację .
42 4 42