Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-23T13:02:00+01:00
Jak każdy wie, tolerancja to szacunek wobec poglądów sprzecznych z naszymi wyobrażeniami. Powinna być ona podstawą każdej rozmowy, dyskusji, ale tak nie jest. Przywiązani do własnego obrazu świata, uznawanych systemów wartości odmawiamy innym prawa do wypowiadania, a nawet posiadania własnego zdania! Z reguły wszystko wiemy najlepiej i nie wahamy się wykorzystywać pozycję społeczną, pełnioną funkcję do tego, by zmusić ludzi od nas zależnych, by myśleli tak samo, jak my. Ponieważ nie można kontrolować ich myśli, oczekujemy, że będą skrywać swoje prawdziwe zdanie, powtarzać ogólnie przyjęte lub nasze poglądy. Tak właśnie rodzi się obłuda, zakłamanie, również tchórzostwo jednostek - to, co otacza nas każdego dnia!
Współcześni ludzie z reguły deklarują się jako osoby tolerancyjne w publicznych wystąpieniach, ale w rzeczywistości bardzo często zapominają o owych zapewnieniach.
Generalnie, nie jesteśmy, jako ogół społeczeństwa, gotowi do akceptowania odmienności. Wielu ludziom z trudem przychodzi nawet zrozumienie tego, że ktoś ma prawo inaczej ubierać się, czesać, farbować włosy - z takimi właśnie przypadkami najczęściej spotykamy się w szkołach. Czy Wy, jako uczniowie, nigdy nie słyszeliście przechodząc korytarzem prymitywnych, wręcz napastliwych komentarzy? Od kogoś, kto nie może znieść u innego zielonych włosów, nie można oczekiwać tolerancji w sprawach rzeczywiście ważnych. Złośliwe komentarze, czy patrzenie 'spod byka' nie sprawia nam radości, wręcz odwrotnie - zadaje ból. Nikt nie cieszyłby się, gdyby nazwano go 'Dziwakiem' tylko dlatego, że inaczej się ubiera. Każdy ma prawo wolno żyć! Bardzo często w szkołach spotykamy się z odrzuceniem niektórych osób , na przykład , gdy do miejskiej szkoły przyjdzie ktoś z wioski, lub domu dziecka. Wszyscy jesteśmy równi! Nie powinniśmy się wywyższać, ani obgadywać innych za plecami!
Podsumowując, pozwolę sobie przytoczyć pewną złotą myśl :
'Nie oczekuj od kogoś tolerancji, jeżeli sam nie będziesz tolerancyjny!' . Zmieniając świat należy zacząć od siebie samego! Aby zwalczyć brak tolerancji w szkołach powinno się dużo o tym mówić! nie należy pomijać tego tematu ani uważać go za niepotrzebny!
20 4 20
2009-11-23T13:03:44+01:00
Kochani!!!!
Zebraliśmy się dziś tutaj aby położyć kres nietolerancji w naszej szkole. Kiedy komuś dokuczmy najczęstszą odpowiedzią na pytanie dlaczego jest << bo jesteś inny". I to prawda, tyle że każdy z nas jest inny. Nawet ludzie podobni do siebie z wyglądu mają inne charaktery. Ludzie!! Jesteśmy sobie potrzebni, każdy z nas ma talent i wiedzę z innej dziedziny. Wykorzystajmy to. Bądźmy w przyjaznych stosunkach między sobą a osiągniemy sukces. Połóżmy kres nie tolerancji. Zrozummy że w kontaktach między ludzkich, nie jest najważniejszy wygląd kolor skóry czy sytuacja materialna, każdy z nas jest człowiekiem. Spójrzmy w głąb siebie i zastanówmy się jak my byśmy się czuli gdyby ktoś oceniał nas po wyglądzie a nie po tym jaki jestem człowiekiem. Nie liczy się to jak wyglądamy, ze mówimy różnymi językami- jesteśmy ludźmi i potrzebujemy się na wzajem.

Pozdrawiam:)
10 4 10