Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-23T14:28:53+01:00
Wychowanie spartańskie – system wychowawczy, obowiązujący w Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu formalnie przede wszystkim dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było czegoś, co dziś nazwalibyśmy życiem prywatnym, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Kolejne jego etapy, jedynie przygotowywały do pełnienia nowych funkcji w państwie i zawsze był ktoś stojący wyżej, kto obserwował, kontrolował lub nakazywał. Przepisy państwowe oraz obyczaje regulowały każdy szczegół życia i za każde odstępstwo wymierzały surowe kary. Mówiąc o wychowaniu spartańskim, zwykle pomija się ten jego aspekt, mając jedynie na myśli olbrzymi patriotyzm i poświęcenie dla własnego państwa, współobywateli oraz skuteczność i bohaterstwo w boju.
2009-11-23T14:33:22+01:00
Spartańskich chlopców zabierano po ukonczeniu 6 lat pod nadzór państwowy. Przyzwyczajano ich do towrzystwa w trudach, jak i wczasach. Zadawano im rożne gry wojenne i zawody w celu sprawdzenia czy są odważni oraz jak bardzo zależy im na zwycięstwie. Uczono ich również pisania, gdyz uwazno, że ta umiejętność jest przydatna. Całe wychowanie mialo na celu wpoiś im karność, wytrwaloś i waleczność. Uczono ich również wysławianie się w sposółb cięty, a dowcipny i przy swojej zwięzłości pobudzajacy do myślenia. Ważnym elementem wychowania Spartiatów były pieśni spartańskie.
2009-11-23T14:42:07+01:00
Wychowanie spartańskie – system obowiązujący w Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu formalnie przede wszystkim dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było czegoś, co dziś nazwalibyśmy życiem prywatnym, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Kolejne jego etapy, jedynie przygotowywały do pełnienia nowych funkcji w państwie i zawsze był ktoś stojący wyżej, kto obserwował, kontrolował lub nakazywał. Przepisy państwowe oraz obyczaje regulowały każdy szczegół życia i za każde odstępstwo wymierzały surowe kary. Mówiąc o wychowaniu spartańskim, zwykle pomija się ten jego aspekt, mając jedynie na myśli olbrzymi patriotyzm i poświęcenie dla własnego państwa, współobywateli oraz skuteczność i bohaterstwo w boju. ................................................................ta mam w wikipedia wolna encyklopedia jak chcesz to można troszkę skrócić hehe