Proszę pomóżcie ;) z góry dziekuje ;**
Pewien[...] człowiek niezwykle bogaty i zrozumiały, posiadając wielkie ilości ziemi i nieprzeniknione stada , starał się przeciągnąć żyjących na Sycylii Rzymian nie tylko pzrepychem , ale i liczbą niewolników i nieludzkim okruceństwem [...], piętnując rozpalonym żelazem ciała ludzi , którzy w oczyźnie swej się urodzili jako wolni, a dopiero później zakosztowali utraty wolności i niewolniczego losu. Jednych wysyłał gromadnie w kajdanach na roboty, innych zatrudniał jako pastuchów, ale nie dawał im ani odzieży, ani pożywienie[...]


a) Odpowiedz, jakie prawa miał pan w stosunku do niewolnika.
b)jakie prace wykonywali niewolnicy w starozytnym Rzymie??

1

Odpowiedzi

2009-11-23T14:50:25+01:00
A) Pan mial nad niewolnikiem pelna kontrole i wladze. Mogl zmusic go do wszystkiego gdyz niewolnikowi nie przyslugiwalo zadne prawo, nawet prawo do zycia.
b). Niewolnicy wykonywali zazwyczja te najciezsze prace, ale w glownej mierze ich zajecia wynikaly z rozkazu Pana owego niewolnika, gdyz to on zlecal niewolnikowi prace. Niewolnik byl to czlowiek pozbawiony praw wiec napewno nie mogl uczestniczyc w zyciu politycnzym ani spolecznym. Zajmowal sie zazwyczaj praca fizyczna.
Mam nadzieje ze pomoglam ;)
11 4 11