Odpowiedzi

2009-11-23T15:31:18+01:00
2009-11-23T16:03:33+01:00
Wtorek17.11.2009
1."Zbankrutowaliśmy. Jeśli Rosji puszczą nerwy, to..."
"Ukraina faktycznie zbankrutowała. Jeśli Rosji puszczą nerwy albo jeśli przegramy proces z RosUkrEnergo, to sytuacja będzie krytyczna" - cytuje ukraiński portal "Zaxid.net" słowa Ołesia Starowojta, kierownika sztabu wyborczego Wiktora Juszczenki.
2Ważny gest Putina wobec Polaków?
Wiosną przyszłego roku Władimir Putin prawdopodobnie pojedzie do Katynia na uroczystości 70. rocznicy mordu NKWD na polskich oficerach - podaje dziennik "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na znaną rosyjską historyczkę, profesor Inessę Jażborowską. Zdaniem członkini Rosyjskiej Akademii Nauk taki gest byłby ważnym krokiem w kierunku destalinizacji rosyjskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej.
Środa18.11.2009
1"Żelazna Dama 2": Szefowie UE to szowiniści!
Była prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga ostro skrytykowała męski szowinizm europejskich przywódców, którzy twierdzą, "że nie ma kobiet z odpowiednimi kwalifikacjami" na takie stanowisko, jak prezydenta Unii Europejskiej - pisze w środę "Evening Standard".
2Według Obamy, Izrael pcha się w tarapaty.
Prezydent USA Barack Obama ostrzegł w środę Izrael, że budowa nowych osiedli żydowskich we wschodniej Jerozolimie stwarza przeszkody w procesie pokojowym, ponieważ "napełnia goryczą" Palestyńczyków i może nawet być niebezpieczna.
Czwartek19.11.2009
1Rosja wprowadzi minimalne ceny na wódkę.
Rosyjska komisja rządowa zaaprobowała plany wprowadzenia od 1 stycznia 2010 roku minimalnych cen na wódkę w ramach walki z alkoholizmem, który - według prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - stał się w Rosji plagą narodową.
2Belg wybrany "prezydentem" UE.
Premier Belgii Herman Van Rompuy został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, a Brytyjka Catherine Ashton na wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych UE - podały polskie źródła dyplomatyczne.
Piątek20.11.2009
1Włochy: Polityczne zabójstwo transseksualisty.
W Rzymie znaleziono zwłoki transseksualisty-prostytutki o imieniu Brenda, zamieszanego w skandal seksualny z udziałem zmuszonego niedawno do dymisji byłego gubernatora Lacjum Piero Marrazzo.
2Hiszpańsko-brytyjski incydent w pobliżu Gibraltaru.
Hiszpanie poczuli się mocno dotknięci ćwiczeniami strzeleckimi, zorganizowanymi przez brytyjską marynarkę wojenną koło Gibraltaru. Celem, do którego strzelano, była boja w kolorach hiszpańskiej flagi.
Sobota21.11.2009
1Australia: Wielkie pożary buszu.
Ponad tysiąc strażaków-ochotników, wspieranych przez kilkadziesiąt samolotów gaśniczych, walczyło z pożarami buszu w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Wydano ostrzeżenie przed grożącą katastrofą. Mieszkańców zagrożonych obszarów usilnie nakłania się, by uciekali, nie próbując ratować domów.
2Hamas zapowiada kres ostrzału rakietowego Izraela.
Hamas, kontrolujący Strefę Gazy, ogłosił, że osiągnął porozumienie z innymi działającymi tam ugrupowaniami w sprawie wstrzymania ataków rakietowych na miasta na południu Izraela. Przyznano, że chodzi o zapobieżenie izraelskim atakom odwetowym.
Niedziela22.11.2009
1Belfast: Ponad 200-kg bomba przed siedzibą policji.
Ponad 200-kilogramowa bomba została umieszczona w bagażniku samochodu, który w sobotę wieczorem sforsował barierę przed główną siedzibą policji w Belfaście w Irlandii Północnej (Ulsterze). Sprawcy zbiegli, a bomba eksplodowała tylko częściowo - podały w niedzielę brytyjskie media.
2Serbia: Wnuk Tity przewodniczącym nowej partii.
Wnuk byłego komunistycznego przywódcy Jugosławii Josipa Broza-Tity, noszący takie samo jak dziadek imię, został wybrany na przewodniczącego nowej serbskiej partii komunistycznej, którą utworzono w Nowym Sadzie - podało serbskie radio B92.
Poniedziałek23.11.2009
1Ukraina: Uczniowie wracają do szkół.
Po trzech tygodniach przymusowej przerwy w nauczaniu, wywołanej przez epidemię grypy, ukraińscy przedszkolacy, uczniowie i studenci powracają do zajęć.
2Włochy: 4 ofiary katastrofy wojskowego samolotu.
Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku katastrofy samolotu wojskowego C-130 w pobliżu lotniska w Pizie we Włoszech - podała Ansa. Maszyna odbywała lot ćwiczebny.
2009-11-23T16:29:41+01:00
W Szwecji kosciol luteranski uznal malzenstwa homoseksualne w 70 % glosow.
Postanowienie to wejdzie 1 listopada.
Jedynie pastorzy skrytykowali indywidualne prawo do odmowy udzielania malzenstwa osobom tej samej plci.