Odpowiedzi

2009-11-24T15:44:01+01:00
W drugą stronę. Do 500 r. p. n. e. Milet nie był samodzielnym podmiotem. Znajdował się pod panowaniem perskim, a zarządzali nim tyrani, którzy do każdej istotnej decyzji musieli mieć aprobaty perskiego satrapy. Czyli wg. Twojego rozumowania Milet w 500 r. p. n. e. nie jest polis. W 499 p. n. e. wybucha Powstanie Jońskie. I nagle Milet zyskuje pełnie praw w zakresie polityki zagranicznej - wysyła posłów do Aten, Sparty. Czyli wg. Twojej interpretacji - staje się polis. Tymczasem w samym Milecie nie zmieniło się nic. Aristagoras był tyranem z nadania Persji. Nagle staje się przywódcą buntu i podróżuje do Aten i Sparty w celu uzyskania poparcia. Ale struktura wewnętrzna państwa pozostaje nadal taka sama.
Mogę pokazać dziesiątki przykładów greckich organizmów politycznych, które zyskiwały i traciły wolność i swobody. Czy było to przyczyną, że stawały się lub przestawały być polis? Jeśli tak - to np. spiskowcy w 379 r. p n. e. w Tebach stworzyli w jeden dzień polis wyłącznie przy pomocy sztyletów. Jakoś mi taka wizja polis jako murzyna na przejściu dla pieszych - pojawiam się i znikam - nie pasuje.
2009-11-24T16:12:18+01:00
Polis były to swoiste państwa-miasta, utworzone dzięki górzystym terenom, które hamowały roznoszenie się wszelakich wieści, ludności. Cechy polis: życie toczy się publicznie, jedne miejsce spotkań (Agora), wykształciła się grupa demagogów (mówców, którzy potrafili kierować tłumem), znali sztukę oracji - sztuka przemawiania

Achajowie byli idoeropejczykami. Przybyli z północy i osiedlili się na płw. Peloponeski. Centrum Achajów stały się Mykeny. Ok 3000 do 2000r. p.n.e. podbili Peloponez. Pismem, którym się posługiwali, linearne typu B, zostało odczytane w 1953r. Stworzyli monarchię, na czele, którym stał król, będącym wodzem. Kulturę mykeńską charakteryzowało nastawienie wojenne. Budowano grobowce kopułowe (grób Agamemnona), tworzyli umocnienia wokół miast (Lwia Brama). Przejedli sztukę obróbki ceramiki od Kreteńczyków. Ok.2000 do 1000 podbijają ich Dorowie i nastają "ciemne wieki".