Siemka jak macie ćwiczenia puls ziemi dla klasy 1 gimnazjum to pomóżcie
Fileas Fogg,główny bohater jednej z powieści Juliusza Verne'a,postanowił w ciągu 80 dni odbyć podróż dookoła świata.Wyruszył z Londynu 2 października 1872 r. o godzinie 8.45 wieczorem,udając się na wschód -w stronę Suezu.Każdego dnia robił zapiski i przestawiał odpowiednio zegarek,mając świadomość przekraczania stref czasowych.Wracając do Londynu,zapisał w dzienniku:80 dzień podróży -21 grudnia godzina 8.50 wieczór.Z zapisków wynikało,że przedsięwzięcie nie udało się.Bohater spóźnił się o pięć minut.Nasz podróżnik był jednak w błędzie.Przybył do celu 20 grudnia,czyli całą dobę wcześniej niż sądził.
Polecenie:
Wytłumacz,w jaki sposób doszło do tej pomyłki.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-23T16:03:54+01:00
Podróżnik- Fileas Fogg, dotarł na miejsce o dobę wcześniej, ponieważ gdy przekroczył międzynarodową linię zmiany daty, nie zmienił jej.
Bohater szedł ku słońcu, tym samym dni skracały się o 4 minuty, tyle razy ile stopni przebył w tym kierunku. Więc jeśli pomnożymy to przez 365stopni Ziemi przez 4 minuty daje nam 24 godziny, czyli jedną dobę, tą którą zyskał bohater. Jest to związane z ruchem obrotowym Ziemi, który odbywa się od zachodu na wschód.