Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Kks7
  • Początkujący
2009-11-23T20:03:07+01:00
Najgroźniejszym z przewidywanych skutków efektu cieplarnianego jest globalne ocieplenie klimatu. Może spowodować to podwyższenie poziomu morza na kuli ziemskiej, które zostaną zasilone wodami z topniejących lodów i lodów polarnych. Obliczono, że ilość wody powstałej po stopieniu lodów Grenlandii i Antarktydy wystarczy w zupełności, aby zalane zostały: Londyn, Hamburg, Kopenhaga i Sztokholm, Wenecja, Padwa, większość obszaru Belgii, prawie cała Holandia i Dania, ogromne obszary Bangladeszu, a w przypadku Polski zniknąłby Szczecin, Koszalin, Słupsk, większość Gdyni i Gdańska, Malbork, Elbląg, a nawet Grudziądz. To "tylko" niektóre z wielu miejsc, które wspólnie tworzą nasz Świat, lecz mogą w wyniku efektu cieplarnianego, będącego skutkiem naszej działalności zniknąć pod wodą.
Drugą poważną konsekwencją ocieplania się Ziemi jest tzw. wędrówka stref klimatycznych to znaczy przesunięcie stref w kierunku bieguna. Wraz ze strefami przemieszczą się charakterystyczne dla danego klimatu opady. Przewiduje się, że całkowite opady na kuli ziemskiej zwiększą się, o 10-15 %, ale zachwiana cyrkulacja powietrza spowoduje zmniejszenie opadów nad kontynentami. Na przykład obecną strefę śródziemnomorską obejmie sucha strefa zwrotnikowa. Zmiana temperatur nawet o 2-3 stopnie oznacza również zmianę warunków występowania wielu gatunków roślin, a co za tym idzie wymarcie na niektórych terenach i zastąpienie ich miejsca przez inne gatunki.
4 5 4
2009-11-23T20:05:33+01:00
Badacze klimatu nie maja watpliwosci ze temperatura na naszej planecie ciagle rosnie . człowiek w ostatnich dziesiecioleciach uruchomił w naturze mechanizmy które doprowadza do dramatycznej zmiany obrazu swiata. ogromne ilosci spalanych przez człowieka paliw spowodowały wyrazny wzrost zawartosci dwutlenku wegla w powietrzu. dwutlenek wegla ma zdolnosc zatrzymywania w atmosferze promieniowania cieplnego pochodzacego z nagrzania ziemi przez słonce oraz własnego ciepła ziemi powstajacego w jej wnetrzu.w ten sposob zawartosc energii w atmosferze wzrasta i klimat ociepla sie powodujac topnienie lodów antarktydy!