Odpowiedzi

2009-03-26T17:48:04+01:00
Za pomoca turbin wiatrowych

Każda turbina wiatrowa posiada wirnik składający się z łopat i piasty.Wirnik przymocowany jest do głównego wału wspierającego się na łożyskach. Wał przenosi energię obrotów przez przekładnię do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.
4 5 4
2009-03-26T17:49:03+01:00
Przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczać prąd na potrzeby odbiornika autonomicznego (wydzielonego), czyli działającego niezależnie od sieci elektroenergetycznej. Może nim być albo:

* wydzielony obwód w domu, zwykle niskonapięciowy (np. obwód oświetleniowy czy obwód ogrzewania podłogowego wspomagającego ogrzewanie domu), działający niezależnie od pozostałej instalacji elektrycznej w domu - zasilanej z konwencjonalnej sieci elektroenergetycznej, albo
* cała instalacja domowa, odłączana od sieci energetycznej na czas korzystania z energii wytworzonej przez przydomową elektrownię, albo w ogóle niepodłączona do sieci elektroenergetycznej. Większe elektrownie wiatrowe (zwane też siłowniami) przeznaczone są przede wszystkim do wytwarzania energii, która następnie przekazywana jest do sieci elektroenergetycznej. Są one jednak znacznie droższe od małych - przydomowych.
2 1 2
2009-03-26T17:53:23+01:00
Do produkcji energii wykorzystywana jest turbina wiatrowa.
Wiatr napędza łopaty wirnika. Energia obrotowa zostaje przeniesiona przez przekładnię do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.
Można to zapisać jako :
Energia kinetyczna -> Energia Mechaniczna - > Energi Elektryczna
(Wiatru).................(Wirnika)..................(Generator)
2 1 2