Odpowiedzi

2009-11-24T10:54:56+01:00
Mowa lakoniczna- mowa krótka zwięzła i na temat.
Wychowanie spartańskie polegało na szkoleniu chłopców na świetnych sportowców i wojowników, nie uczono ich czytac czy liczyć, to uważano za zbędne, uczono zaś sprytu i walki. Chlopcy po 6 roku życia przechodzili pod opiekę państwa.
26 4 26
2009-11-24T11:00:06+01:00
Wychowanie spartańskie jest to system wychowawczy, który obowiązywał w starożytnej Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu przede wszystkim dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było życia prywatnego, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Kolejne jego etapy, jedynie przygotowywały do pełnienia nowych funkcji w państwie i zawsze był ktoś stojący wyżej, kto obserwował, kontrolował lub nakazywał. Przepisy państwowe oraz obyczaje regulowały każdy szczegół życia i za każde odstępstwo wymierzały surowe kary. Mówiąc o wychowaniu spartańskim, zwykle pomija się ten jego aspekt, mając jedynie na myśli olbrzymi patriotyzm i poświęcenie dla własnego państwa, współobywateli oraz skuteczność i bohaterstwo w boju.
Mowa lakoniczna (od krainy geograficznej zwanej Lakonią, ojczyzny Spartan) to mowa krótka, zwięzła bez żadnych upiększeń nie związanych z tematem głównym, inaczej zwięzłe wypowiadanie się.
18 3 18
2009-11-24T13:57:58+01:00
Wych. spartańskie:
Rodzice od wieku niemowlęcego kąpali niemowlaki w zimnych, wodach strumieni górskich.Do siódmego roku życia chłopców wychowywały matki.Po skończeniu siódmego roku życia chłopcy przechodzili pod wychowanie państwowe.Chłopcy zaczęli trenować władanie mieczem pod okiem trochę starszych kolegów.W wieku 20 lat mężczyźni udawali się na trwającą 10 lat wyprawę wojskową.Po ukończeniu tej wyprawy 30-cio letni mężczyźni dostawali od państwa kawałek ziemi i mogli założyć rodzinę.Jednak w każdej chwili mogli zostać powołani do wojska ( w wypadku wojny).Kiedy mężczyżna ukończył 60 lat mógł zostać przyjęty do rady starszych, tzw. geruzji.Nie mogli już zostać powołani do wojska,czyli nie obowiązywał ich już obowiązek wojskowy.Tylko najznamienitsi byli wybierali do geruzji.

Mówić lakonicznie:
mówić krótko i na temat, zwięźle.
14 4 14