Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-24T11:38:02+01:00
„Świat bez miłości jest martwym światem” A.Camus. Miłość jest uczuciem ,o którym bardzo często pisze się w literaturze. Według Małego Słownika Języka Polskiego miłość to gorące, namiętne uczucie do osoby płci odmiennej, połączone z pożądaniem. Prawda jest jednak taka, że aby zrozumieć miłość trzeba ją najpierw przeżyć, poczuć, docenić. Kochać, uwielbiać, szanować, rozkoszować, zdradzać, nienawidzić, zawód, to niektóre z określeń zjawiska miłości. Miłość jest siła, podstawową energią, bez której ani człowiek ani świat nie może się harmonijnie rozwijać i zaznać szczęścia. Prawdziwy wymiar miłości jest nieskończony. Miłość przekracza samą siebie. Przychodzi skądinąd i kieruje się gdzie indziej. Miłość bywa szalona i dojrzała, wierna i niespełniona, prawdziwa i platoniczna, radosna i pełna goryczy. Prowadzi ku śmierci, szaleństwu, zapomnieniu o bożym świecie. W swojej prezentacji przytoczę kilka aspektów miłości jak: do brata, do ukochanej, do dziecka, do ojczyzny, dwojga kochanków, oraz nieszczęśliwej miłości do ukochanej.

Antygona była kochającą siostrą, gotową do poświęceń, wierną nakazom religijnym. Kierowała się tym, co szlachetne i nie mogła się odwrócić od swojego brata, mimo iż okrzyknięto go zdrajcą. W imię miłości do brata świadomie pogwałca prawo ziemskie, skazując się przy tym na pewna śmierć. Postanawia, więc, wbrew prawu i woli władcy państwa pochować swojego brata. Jej uczynek był dowodem miłości do Hajmona. Władca Teb wiedział, że nie może ułaskawić jej, z kary, na jaką czekała. Antygona kierowała się miłością tak powiedziała do Kreona: „Współkochać przyszłam, nie, współnienawidzić.” Miłość rodzinna jest ważną miłością. Przepięknie przedstawiono ją na przykładzie „Antygony”. Ma ustalony system wartości, gdzie na początku staja bogowie i ich prawa,oraz miłość do brata. Bez względu na konsekwencje zamierza ona mimo zakazu Kreona pochować brata. Do końca Antygona uważa, że postąpiła słusznie nawet prowadzona na śmierć promieniuje miłością do brata.

Miłość Tristana i Izoldy narodziła się przez wypicie cudownego eliksiru miłości, który był przeznaczony dla króla Marka i jego wybranki. Od tej chwili połączyło ich wielkie uczucie, silniejsze niż wierność małżeńska. Wiedzieli, że ich miłość jest nielegalna, jednak nie potrafili bez siebie żyć. Ciągle jednak spotykali się potajemnie, aby tylko móc ze sobą przebywać. Miłość ich była źródłem ciągłego cierpienia: gdy byli razem, wiedzieli, że grzeszą, gdy byli oddzieleni, tęsknili za sobą.