Zad.1.
Scharakteryzuj zmiany struktury wiekowej polskiego społeczeństwa w latach 1980-2006.

Zad.2.
- Wyjaśnij przyczynę niższego współczynnika feminizacji w niektórych województwach (podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie).
- Wyjaśnij przyczynę wyższego współczynnika feminizacji w niektórych województwach (łódzkie, mazowieckie, dolnośląskie).

Na dzisiaj.
Dziękuje śliczne za wszystkie odpowiedzi (lub ich brak) :]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-24T15:39:45+01:00
1980r. -35,7 mln
1990r. - 38,2 mln
2000r.- 38,6 mln
2006r. -38,2 mln
poważnym problemem jest postępujący proces starzenia sie społeczeństwa polskiego.coraz mniejszy udział w strukturze wiekowej mają roczniki młode , a coraz większy starsze. Wynika to z wydłużania się średniej długości życia i drastycznego spadku współczynnika przyrostu naturalnego. W strukturze wiekowej ludności wiejskiej dużźy jest udział dzieci i ludzi młodych - na wsi rodzi się więcej dzieci. Stosunkowo mało jest ludności w wieku 20 do 64 lat z powodu przenoszenia się ludzi do miasta na studia i do pracy. w ostatnich latach coraz wiecej tych co wyjechali ze wsi do miasta powraca na wies, szczegolnie po przejsciu na emeryturte. wyjazdy ze wsi ludzi w wieku produkcyjnym i powrotyu w emerytalknym powoduja duzy udzial w strukturze ludnosci wiejskeijosob straszych.mloda strukture wiekowa maja wojewodztwa zasiedlane calkowicie lub czesciowo po 1945 r. stara struktura wiekowa charakteryzuje wojewodztwa polozone na danych ziemiach polskich o niskim stopniu uprzemyslowienia.
2. najwyzszy wspolczynnik feminizacji maja wojewodztwa z przemyslem lekkim, uslugami zatrudniajacymi kobiety, np. lodzkie, dolnoslaskie i mazowieckie. najnizszy wojewodztwa rolnicze -: warminsko-mazurskie, podkarpackie, swioetokrzyskie. duze aglomeracje miejskei maja znacznie wyzszy wspolczynnik feminizacji (warszawa, lodz)
feminizacji niz male miejscowosci i obszary wiejskie. W nałęczowie i rabce wysoki wspoolczynnik wynika z zatrudnienia w uzdrowiskach glownie kobiet - jako pielegniarek i obslugi. w lodzi konbiety pracuja w przemysle wlokienniczym i lekkim. w belchatowie i dabrowie gorniczej rozwinal sie przemysl ciezki (gorniczy, energeytyczny, hutniczy) zatrudniajacy glownie merzczyzn.
1 4 1