Odpowiedzi

2009-11-24T16:00:13+01:00
Kraj
Hiszpania
stolica
Madryt
kontynent
Europa
ludność
40,2 mln
powierzchnia
504 782 km²
ustrój polityczny
Monarchia parlamentarna
głowa państwa
Król Jan Karol I
Hiszpania - flaga
waluta
Euro (EUR)
języki
Hiszpański, kataloński, oksytański, galicyjski
niezbędne szczepienia
Brak obowiązkowych szczepień.
obowiązek wizowy
Dla pobytu do 90 dni dla obywateli UE nie obowiązuje.
napiecie elektryczne
230V (wtyczki typu C, F)

Hiszpania jest zlokalizowana w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim, Wyspach Balearach (na Morzu Śródziemnym) i Wyspach Kanaryjskich (na Oceanie Atlantyckim). Graniczy z takimi państwami jak: Andora, Francja, Gibraltar i Portugalia. Znaczną część Hiszpanii stanowi Meseta Iberyjska, płaskowyż osiągający wysokość 700 m, otoczony łańcuchami górskimi - na północy Górami Sierra Morena a na południowym wschodzie pasmem Sierra Navada. Galicia na północnym wschodzie to zarówno wzgórza, jak i doliny, z których część została zalana przez morze. tworząc rias. Dorzecze rzeki Ebro znajduje się na północnym wschodzie kraju, zaś rzeki Gwadalkiwir - na południowym zachodzie. Większość wybrzeża jest skalista, lecz można też znaleźć liczne zatoki i piaszczyste plaże. Nieopodal wschodniego wybrzeża leżą wyspy Baleary (5014 km²).

Południowa Hiszpania charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z gorącym, słonecznym latem i łagodną, wilgotną zimą. Hiszpania północno-zachodnia posiada klimat łagodny i wilgotny. Wewnątrz lądu klimat nabiera cech kontynentalnych z gorącym latem i zimna zimą.
1 5 1
2009-11-24T16:02:22+01:00
Stolicą Hiszpanii jest Madryt. Państwo znajduje się w Europie, a jego głową jest Król Jan Karol I. Dysponuje się walutą Euro. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z takimi państwami jak: Andora, Francja, Gibraltar i Portugalia. Południowa Hiszpania charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z gorącym, słonecznym latem i łagodną, wilgotną zimą. Hiszpania północno-zachodnia posiada klimat łagodny i wilgotny.
1 5 1
2009-11-24T16:19:55+01:00
Hiszpania to najwieksze z 3 panstw polozonych na półwyspie
Iberyjskim.N a zachodzie Hiszpaniagraniczy z portugalia,na poludniu z nalezacym do wielkiej Brytanii Giblartalemoraz przez ceutei melille z marokiem.Na północy,przez Pireneje,kraj graniczy z Francja i Andona.W sklad Hiszpanii wchodza takze Baleary na morzu srodziemnym,wyspy kanaryjskie na oceanie atlantyckimi liczne niezamieszkane wyspy po srodziemnomorskiej stronie ciesniny Gibraltajskiej zwane plazas de soberania.
1 5 1