Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-24T16:31:24+01:00
Sztuczna inteligencja

Nauka obejmująca zagadnienia logiki rozmytej, obliczeń ewolucyjnych, sieci neuronowych, sztucznego życia i robotyki. Sztuczna inteligencja to dział informatyki, którego przedmiotem jest badanie reguł rządzących inteligentnymi zachowaniami człowieka, tworzenie modeli formalnych tych zachowań i – w rezultacie – programów komputerowych symulujących te zachowania.

Sztuczna inteligencja ma dwa podstawowe znaczenia:

* jest to hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym, a nie naturalnym
* jest to nazwa technologii i dziedzina badań naukowych informatyki na styku z neurologią, psychologią i ostatnio kognitywistyką oraz także systemiką, a nawet z współczesną filozofią.

Głównym zadaniem badań nad sztuczną inteligencją w drugim znaczeniu jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych zdolnych do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów niepoddających się prostej numerycznej algorytmizacji. Problemy takie bywają nazywane AI-trudnymi i zalicza się do nich między innymi:

* podejmowanie decyzji w warunkach braku wszystkich danych
* analiza i synteza języków naturalnych
* rozumowanie logiczne/racjonalne,
* dowodzenie twierdzeń,
* gry logiczne, jak np. szachy czy go
* zarządzanie wiedzą, preferencjami i informacją w robotyce
* systemy eksperckie i diagnostyczne.
1 5 1
2009-11-24T16:32:09+01:00
Sztuczna inteligencja to dział informatyki, którego zadaniem jest badanie reguł rządzących inteligentnymi zachowaniami człowieka, tworzenie modeli formalnych tych zachowań i tworzenie programów komputerowych symulujących te zachowania.
2 5 2