Odpowiedzi

2009-11-24T16:31:04+01:00
W miesniach po długotrwałym wysiłku fizycznym powstają wtedy tzw zakwasy gdyz na skutek odychania beztlenowego produkowany jest kwas mlekowy, który odklada sie w miesniach.
10 3 10
2009-11-24T16:38:20+01:00
Oddychanie beztlenowe inaczej zwane FERMENTACJĄ

Substratem oddychania beztlenowego jest najczęściej glukoza. W tym przypadku przemiany pirogronianu polegają na jego bezpośredniej lub pośredniej redukcji, której towarzyszy utlenianie NADH+H+ do NAD. Fermentacji nadaje sie nazwę w zależności od końcowego produktu.


Oddychanie beztlenowe jest rozrzutnym sposobem uzyskiwania energii koniecznej do zycia, poniewaz komorki zuzywaja duza zwiazkow organicznych, a zyski energetyczne sa niewielkie. Jednocezsnie w powstajacym w wyniku fermentacji produkcie organicznym tkwio niewykorzystana znaczna ilosc energii.

W przyrodzie występuje oddychanie beztlenowe: jest wykorzystywane przez niektóre bakterie i grzyby, które żyją w środowisku, gdzie nie ma tlenu. Przykład: drożdże

Drożdże przekształcają glukozę w etanol i dwutlenek węgla. Podczas tego procesu uwalniana jest energia. Nazywamy to fermentacją alkoholową. Innym rodzajem fermentacji jest fermentacja mlekowa. Przeprowadzają ją bakterie mlekowe. Bakterie te przekształcają bez udziału tlenu glukozę w kwas mlekowy. W czasie oddychania tlenowego powstaje więcej energii niż w czasie oddychania beztlenowego.

Raczej tyle pozdro ;]
16 4 16