1.Geneza "lamentu świętokrzyskiego"
2. Obraz Matki Boskiej w "Bogurodzicy" i "Lamencie świętokrzyskim"Pliss na jutro!
Aaa, jeśli będziecie przysyłać prace wygooglowane (z typu stron bryk.pl, sciaga.pl...) będę zgłaszać je za błędne...
x)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T16:57:30+01:00
"Lament Świętokrzyski" to inaczej:
-"Żale Matki Bożej pod krzyżem"
-"Posłuchajcie bracia mili"- incipit
-"Plankt Świętokrzyski"
Utwór pochodzi z XVw; należy do liryki religijnej. "Stabat Mater Dolorosa"<-- "Stala Matka Cierpiąca". Jest fragmentem Misterium Średniowiecznego<- średniowieczny gatunek dramatyczny oparty na wątkach biblijnych, związany z męką i śmiercią Chrystusa. Moralitet-inna forma teatru. Charakter dydaktyczno-moralizatorski. Ma związek ze sztuką gotycką.
"Lament.." Maryja zwraca się do wszystkich, prosi o wspolczucie, zali sie, zkarzy sie na niesprawiedliwosc i na cierpienie z powodu smierci syna. Mowi kiedy to sie stalo i kto to zrobil. Mowi o sobie, ze jest uboga kobieta. Wystepuje wielokrotnie przymiotnik "krwawy", ktory ma na celu podkreslic jej bol. Stracila jedynego syna. odnoszac sie do syna używa zdrobnien. Świadczy to o czulosci matki. Maryja chce ulzyc swojemu synowi. Maryja wspolcierpiaca jednoczesnie jest swiadoma, ze nie moze mu pomoc i to wspomaga jeszcze ten bol. Czuje sie bezsilna. Przypomina sobie moment zwiastowania. Zwraca sie z pretensja do Gabriela, ze obiecal jej milosc a ona teraz cierpi. Cierpi psychicznie, ale tez fizycznie. Maryja prosi o modlitwe do Boga, aby inne matki nie doswiadczyly takiego cierpienia jak ona.
"Bogurodzica" Podmiot zbiorowy(lud) zwraca sie do Boga za posrednictwem Maryi. Wychwalają rodzicielke nazywaja dostojna, dobra, wychwalana, dziewica, swieta, Boska.
Analiza na moim polskim;]]
2 5 2