Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T16:56:24+01:00
1.Hoplici – ciężkozbrojni piechurzy walczący w zwartym szyku, zwanym falangą.

Hoplon - – okrągła tarcza hoplity.

Falanga – zwarty oddział bojowy greckiej, a potem macedońskiej i hellenistycznej piechoty. Powstała w VII w. p.n.e.
Falangę typu greckiego tworzyli hoplici.

Tiera - starogrecki okręt wojenny.

Nieśmiertelni – nazwa oddziału wojskowego. Według relacji Herodota, gwardia królów perskich z dynastii Achemenidów.

2.Po upadku Miletu król perski Dariusz postanowił ukarać wszystkich Greków za okazane mu nieposłuszeństwo i w 490 roku p.n.e. wysłał morzem do Grecji dużą armię. Żołnierzy wysadzono na brzeg w Attyce, na niewielkiej równinie pod Maratonem, około 42 kilometry od Aten. Dla Persów było to bardzo dogodne miejsce, ponieważ na płaskim terenie mogli wykorzystać swoją znakomitą konnicę. Ateńczycy nie ulękli się nieprzyjaciela i śmiało wyszli z miasta na spotkanie przeciwnika. Dowodził nimi Miltiades. Zaskoczeni przez niego Persowie nie zdążyli rzucić do walki swojej konnicy, a reszta ich wojsk nie sprostała ateńskim hoplitom. Pod Maratonem nie pomogli też sławni łucznicy ,,króla królów’’. Grecy tak szybko przebiegli dystans dzielący ich od przeciwnika, że niewiele strzał zdążyli wypuścić. Grekom nie udało się jednak całkowicie rozbić Persów, którzy szczęśliwie dotarli do swoich okrętów i odpłynęli w kierunku Aten. Liczyli, że pozbawione obrońców miasto podda się bez walki. Stało się jednak inaczej, gdyż świadomi niebezpieczeństwa żołnierze Miltiadesa zdążyli wrócić.

3.Bieg maratoński – bieg na dystansie 42 km 195 metrów. Nazwa pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi


17 4 17
2009-11-24T16:59:34+01:00
Hoplici - żołnierze będący w oddziałach ciężkozbrojnej piechoty
falanga - kilka szeregów hoplitów tworzących szyk

2.Grecy po nieudanej próbie na bitwie pod Termopilami w końcu zregenerowali się. Zbudowali flotę ateńską, wzmocnili wojska. Ich mocnym punktem były najlepsze okręty wojenne, które mogły sprawnie manewrować. Król Persów, widząc, że nie ma szans zrezygnował i wrócił do Persji.

3. Bieg maratoński - wg greckiego historyka wiadomość o zwycięstwie Greków z Persją doniósł do Aten żołnierz - Filippides. Przebiegł on dystans(ok. 40 km), który dzielił Maraton od Aten. Po przekazaniu informacji zmarł z wyczerpania.

Mam nadzieję, że nie masz podręcznika "Śladami przeszłości" dla pierwszej gimnazjum, bo stąd to wzięłam...
8 4 8