Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T17:08:37+01:00
Wątroba jest największym narządem naszego organizmu jej masa sięga około 2 kg. To unikalna przetwórnia chemiczna w jej komórkach zachodzi ogromna i skomplikowana przemiana sub­stancji dostarczonych z pożywieniem. Wątroba jest w stanie przekształcić prawie każdy składnik i zneutralizować toksyny, dopóki jest zdrowa. Pełni funkcje magazynu - gromadzi witaminy A, D, B]2, żelazo i zapasy węglowodanów (w postaci glikogenu). Szybki rozpad glikogenu zapewnia utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi w sytuacji jej niedoboru. Wątroba wytwarza i wydziela do krwi różne białka osoczowe, enzymy oraz substancje odpowiedzialne za krzepliwość krwi (na 12 głównych czynników krzepnięcia, 9 jest wytwarzanych w wątrobie). Uczestniczy w syntezie endogennego cholesterolu, tzn. nie pochodzącego z pożywienia.

Trzustka, to gruczoł o długości około 15 cm, można odnaleźć w zagięciu dwunastnicy. Trzustka jest zarówno gruczołem wydzielania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Wytwarza najważniejsze en­zymy trawienne organizmu, jak również dwa pod­stawowe hormony (insulinę i glukagon), które są niezbędnymi regulatorami metabolizmu glukozy. Określone grupy komórek trzustki (wyspy Langer-hansa) produkują insulinę, która jest wydzielana bezpośrednio do krwi. Z tego względu, podobne narządy nazywane są gruczołami wydziela­nia wewnętrznego. Większa (egzokrynna) część trzustki wytwarza soki o odczynie zasadowym, jak również podstawowe enzymy trawienne, które wydziela do dwunastnicy.
28 4 28
2009-11-24T17:11:15+01:00
Trzustka spełnia dwie zasadnicze funkcje:
-czynność zewnątrzwydzielnicza (sok trzustkowy wydzielany do dwunastnicy zawierający przede wszystkim enzymy trawienne),
-czynność wewnątrzwydzielnicza (hormony, z których najważniejsze to insulina i glukagon).

wątroba spełnia cztery funkcje:
-detoksykacyjną
-metaboliczną
-zapasową
-magazynującą
19 4 19
2009-11-24T19:05:36+01:00
Trzustka wydziela enzymy:lipazę trzustkową(odpowiedzialną za trawienie tłuszczów),amylazę trzustkową odpowiedzialną za trawienie węglowodanów,endopeptydazy(chymotrypsynę,trypsynę odpowiedzialne za trawienie białek) cały proces trawienia odbywa się jednak w dwunastnicy.
Wątroba wytwarza żółć, która zwiększa napięcie powierzchniowe tłuszczy.Poza tym końcowe produkty trawienia tłuszczy,białek,węglowodanów są transportowane z naczyń krwionośnych do żyły wrotnej, która biegnie do wątroby i tam są przetwarzane aby mogły być wykorzystane w organizmie.
15 4 15