Odpowiedzi

2009-11-24T17:23:15+01:00
1.Lasy,parki,sady,ogrody,żywopłoty,zarośla(wszędzie w dużej liczbie)

2.Bogate i kontrastowe ubarwienie-Czarna głowa z białymi policzkami i czarny krawat przez środek cytrynowożółtego spodu ciała,Grzbiet i ramiona oliwkowozielone,Przez skrzydła przechodzi bladożółta pręga...

3.Owady i ich jajeczka,gąsiennice,nasiona oleiste i owoce

4.Występuje wiele gatunków sikor"modre,czubate,sasnówki,ubogie,czarnogłówki,bogatki...
10 4 10
2009-11-24T17:23:16+01:00
Sikorka Bogtka

Środowisko życia
Sikorka bogatka zamieszkuje różnorodne lasy, często w sąsiedztwie człowieka - w parkach, ogrodach i sadach, w miastach i wewnątrz osiedli mieszkaniowych. Zamieszkuje także tereny, gdzie jest wiele zagajników, zawsze na drzewach.

Cechy charakterystyczne
Największa z europejskich sikor. Obie płci ubarwione niemalże jednakowo. Samiec wyróżnia się szerszym czarnym paskiem na brzuchu. Upierzenie czarna głowa z białymi policzkami. Wierzch ciała oliwkowy, a pokrywy skrzydłowe szaroniebieskie z białym prążkiem. Spód żółty z czarną, podłużną pręgą (szerszą u samca niż u samicy).
długość ciała 14-16 cm
rozpiętość skrzydeł 22cm
masa ciała ok. 20-21 g


Pokarm
Owady i inne bezkręgowce, zimą pokarm roślinny (szczególnie chętnie nasiona roślin oleistych, np. słonecznika), często dokarmiana przez ludzi słoniną.

Ciekawostki
Na terenie Polski ten gatunek został objęty ochroną gatunkową. Ptaki są zaliczane do gatunków śpiewających.
5 4 5
2009-11-24T17:24:46+01:00
1.Pierwotnym miejscem gniazdowania bogatek byly dziuple wykute przez dziecioly (dziob bogatki jest zbyt slaby, aby mogla sobie ona wykuć dziuple, potrafia tego dokonac tylko sikorki czarnoglowki). Obecnie bogatki preferuja budki legowe. Gniezdza sie takze w miejscach nietypowych jak np. skrzynki pocztowe.
2. Odznacza się ładnym
ubarwieniem. Wierzch głowy,
podgardle i pas biegnący wzdłuż
spodniej strony ciała - czarne,
policzki białe, spód ciała żółty,
grzbiet i ramiona zielonkawe.
3.Owady i inne bezkręgowce, zimą pokarm roślinny (szczególnie chętnie nasiona roślin oleistych, np. słonecznika), często dokarmiana przez ludzi słoniną.
4. Bogatka jest największą sikorą europejską.Jedna z najliczniejszych gatunków ptaków Polski .
2 5 2