Odpowiedzi

2009-11-24T17:39:55+01:00
1. Wiązanka przewodniczącej złożone z reguły z części sitowej zwanej łykiem i części naczyniowej zwanej drewnem.

2. Miękisz, tkanka miękiszowa, parenchyma (gr. parénchyma - miąższ) - tkanka roślinna, która wypełnia całe ciało rośliny. Zbudowane z dużych komórek (0,05 - 0,5 mm), cienkościennych, o ścianach celulozowych, rzadko drewniejących, z dużą wakuolą otoczoną przez cytoplazmę. Charakterystyczną cechą miękiszu jest występowanie przestworów międzykomórkowych.
Tkanki miękiszowe pełnią w roślinie zasadnicze czynności fizjologiczne przemiany materii, uczestniczą w fotosyntezie, oddychaniu, osmozie, transpiracji, gromadzą także substancje zapasowe i wodę.
Ich funkcja zależy od budowy i miejsca wystąpowania. Można wyróżnić kilka rodzajów miękiszu:

* miękisz zasadniczy - wypełnia przestrzenie między innymi tkankami w roślinie.
* miękisz powietrzny (aerenchyma) - tworzy przestrzenie wypełnione powietrzem, co zmniejsza ciężar rośliny (występuje np. u roślin wodnych)
* miękisz wodny (miękisz wodonośny)
* miękisz asymilacyjny (palisadowy i gąbczasty) - wystepuje w liściach i łodygach, zawiera chloroplasty (ciałka zieleni, zawierające zielony barwnik chlorofil), w nim zachodzi fotosynteza.
* miękisz rdzeniowy (drzewy i łykowy)
* miękisz spichrzowy - pełni funkcję magazynującą, gromadzi materiały zapasowe i wodę. Występuje w organach spichrzowych roślin, np. w owocach, nasionach i korzeniach.

35 3 35
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T17:40:26+01:00
Wiązki przewodzące składają się z :
-pasma tkanki przewodzącej złożone z reguły z części sitowej zwanej łykiem i części naczyniowej zwanej drewnem.
Tkanki miękiszowe:
-jednorodna tkanka roślinna, która wypełnia znaczną część organizmów roślin,
- zbudowana z żywych, dużych i cienkościennych komórek, o ścianach celulozowych, rzadko drewniejących, z dużą wakuolą otoczoną cytoplazmą,
-charakterystyczną cechą miękiszu jest występowanie przestworów międzykomórkowych. Tkanki miękiszowe pełnią w roślinie zasadnicze czynności fizjologiczne przemiany materii, uczestniczą w fotosyntezie, oddychaniu, osmozie, transpiracji, gromadzą także substancje zapasowe i wodę.
140 2 140
2009-11-24T18:22:46+01:00
1. Wiązki przewodzące należą do tkanki przewodzącej i dzielą się na łyko i drewno. Łyko jest zbudowane z żywych komórek, przewodzi ono głównie składniki asymilujące. Drewno zaś jest zbudowane z martwych komórek, przewodzi wodę i sole mineralne do różnych partii roślin.

Wiązki przewodzące mogą mieć różną budowę, w łodygach najczęściej występują wiązki kolateralne, gdzie łyko jest po stronie zewnętrznej rośliny, a drewno wewnątrz. Niektóre rośliny dwuliścienne posiadają wiązki, które mają dwie warstwy łyka które są rozdzielone drewnem - tzw. wiązki bikolateralne.

2. Tkanki miękiszowe:

- Miękisz asymilacyjny:
występuje głównie w liściach i łodygach, zawiera ciałka zieleni (chloroplasty), zachodzi w nim fotosynteza.

- Miękisz spichrzowy:
Pełni funkcję magazynującą, gromadzi materiały zapasowe i wodę. Występuje w organach spichrzowych roślin, np.: w owocach, nasionach, w korzeniach marchwi i buraków.

- Miękisz zasadniczy:
Wypełnia przestrzenie między innymi tkankami w roślinie. Ma za zadanie także utrzymanie jędrności rośliny.
29 2 29