Odpowiedzi

2009-11-24T18:12:08+01:00
1.zapłodnienie-proces połączenia się komórki rozrodczej żeńskiej(komórki jajowej) z komórką rozrodczą męską (plemnikiem).

2.Gonady-połączenie komórki jajowej(kobiecy narząd) z plemnikiem(męski narząd)

gonady-(narządy które umożliwiają rozmnażanie)
14 3 14
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T18:23:55+01:00
Sposoby rozmnażanie płciowego:
a) izogamia - typ rozmnażania płciowego, gdzie dwie komórki rozrodcze (gamety) są identyczne pod względem ruchliwości i kształtu. Prawdopodobnie jest to najbardziej pierwotna forma zapłodnienia
b) oogamia - forma zapłodnienia, która zachodzi u organizmów rozmnażających się płciowo, gdy łączą się komórki wyraźnie zróżnicowane na dużą, nieruchliwą, okrągłą gametę żeńską (komórka jajowa) i małą, zwykle ruchliwą męską (plemnik). Oogamia jest formą zapłodnienia występującą u najbardziej ewolucyjnie zaawansowanych protistów, u roślin oraz u zwierząt (w tym także u człowieka).
17 4 17
2009-11-24T18:24:37+01:00
Rozmnażanie za pomocą haploidalnych komórek rozrodczych (gamet) - męskiej i żeńskiej, powstających zazwyczaj w wyspecjalizowanych narządach płciowych (u zwierząt) lub narządach generatywnych (u roślin). Po połączeniu się dwóch komórek rozrodczych powstaje diploidalana zygota, z której rozwija się diploidalny zarodek, a następnie nowy organizm.
U roślin wystepują trzy sposoby rozmnażania płciowego: izogamia, anizogamia, oogamia, przy czym u roślin wyższych występuje tylko oogamia. Nietypowym sposobem rozmnażania jest tzw. koniugacja, która u roślin polega na kopulowaniu dwóch komórek stykajacyh się ze sobą a pochodzących od dwóch organizmów poprzez przepłynięcie protoplastu męskiego do żeńskiego i zlanie się w zygotę.
U zwierząt również spotyka się koniugację, ale polega ona na rekombinacji kodu genetycznego pomiędzy dwoma osobnikami. U zwierząt w tego typu rozmnażaniu nie powstają nowe organizmy.
7 3 7