Polecenie
Nazwij Sole
FeCl3 - ( chlorek żelaza (III) )
NiCO3 -( Węglan niklu (II) )
CrPO4 - ( Fosforan (V) chromu (III) )
ITD
Nie chodzi mi o rozwiazanie zadania gdyż jest rozwiazane ale nie rozumiem jak nazywac te sole Prosze o wytłumaczenie :)

Z gory dzieki

2

Odpowiedzi

2009-11-24T18:19:20+01:00
FeCl3 - ( chlorek żelaza (III) ) - najpierw patrzysz skąd pochodzi ta sół ( czyli z jakiego kwasu ). Liczy sie drugi człon wzoru, w tym przypadku Cl3. Teraz musisz wiedziec jaki kwas ma w drugim członie Cl. Wychodzi na to, ze jest to kwas solny HCl. wodór jses zawsze pierwszym członem a to co za nim drugim. Sole kwasów beztlenowych mają końcówke "ek" czyli w tym przypadku chlor-"ek". Czyli wiemy, ze to jest chlorek. Teraz trzeba odpowiedziec sobie czego to chlorek i temu własnie posłuzy nam pierwszy człon, ktprym jest żelazo. Mamy chlorek zelaza:)

NiCO3 -( Węglan niklu (II) ) tutaj analogicznie. CO3 jest w kwasie węglowym, a skoro jest tlen to jest to kwas tlenowy więc końcówka "an". zatem mamy węgl+"an". Pierwszy człon to nikiel wiec węglan niklu.

CrPO4 - ( Fosforan (V) chromu (III) ) i tak samo... PO4 to od kwasu fosforowego. wiec fosforan i Cr to chrom wiec fosforan chromu.

pozostaje jeszcze kwestia tych rzymskich cyfr w nawiasach. Jest to wartosciowość pierwiastka oraz wartosciowość reszty kwasowej. np chlorek żelaza (III) -- żelazo jest 3 wartosciowe. za chlorem nic nie stoi bo chlor jest zawsze 1 wartosciowy w chlorkach ( to jest zasada ktorej trzeba sie nauczyc na pamiec )

a jesli mamy: Fosforan (V) chromu (III) to tak samo: chrom jest 3 wartosciowy a "Fosforan (V)" mowi nam o tym, że reszta kwasu fosforowego jest 5 wartosciowa. Tam gdzie nie ma podanej rzymskiej cyfry to znaczy, ze dany człon występuje tylko w jednej wartosciowosci.
5 5 5
2009-11-24T19:51:20+01:00
FeCl3- chlorek (ponieważ jest Cl a to zawsze pisze sie w solach jako chlorek) żelaza( ponieważ Fe to żelazo o wartości 3 a to ilu jest wartościowe wiemy z tego że spisuje sie na krzyż czyli Fe jest 3 wartościowe a wiec piszemy 3[małą na dole] przy Cl. a Cl jest jedno wartościowe a jedynki sie nie pisze a więc przy Fe nie ma żadnej liczby)
i nazwy wszystkich (w solach metali )czyli tego pierwszego bierze sie z układu okresowego pierwiastków. powinien być w książce od chemii.....
a nazwe tego drugiego czyli reszty kwasowej juz wypisuje:
SO4- siarczan (IV) SO3-siarczan(IV) CO3- węglan NO3- azotan(V)
PO4-fosforan Cl- chlorek S-siarczek
i najpierw sie pisze reszte kwasową a potem metal
np. NiCO3- węglan niklu(II)
mam nadzieje ze pomogłam
4 4 4