Witam wszystkich obecnych na portalu zadane.pl Mam do was wielką prośbę.Bo mam pracę domową z muzyki i nie wiem co mam napisać. A oto i treść zadania: "Na czym polega muzyka jedno głosowa homobonia,polifonia.I podać przykłady".Proszę o jak najszybsze rozwiązanie tego zadania.Bo mam to zadane na jutro ;) Dziękuję z góry.Pozdro ;)

2

Odpowiedzi

2009-11-24T18:46:32+01:00
Homofonia (jednogłosowość) polega na dominacji melodii prowadzonej w pierwszym głosie, najczęściej jest to głos wykonujący główny temat utworu

polifonia natomiast jest to wielogłosowość , w której równocześnie dwa lub więcej głosów prowadzonych jest niezależnie od siebie
2009-11-24T19:54:20+01:00
Polifonia to wielogłosowość i polega na równoczesnym prowadzeniu kilku równorzędnych linii melodycznych i rytmicznych. Muzyka polifoniczna jest oparta na zasadach kontrapunktu. Kontrapunkt jest to druga melodia, która towarzyszy tematowi głównemu w innym głosie. Taka samodzielna melodia nazywa się kontrapunktem, a cały utwór jest wtedy utworem polifonicznym. W polifonii stosowana jest imitacja(naśladowanie), czyli powtarzanie tematu lub motywu przez inny głos. Muzyka polifoniczna dominowała do końca XVI wieku i była najbardziej popularna w baroku. Powstały wówczas takie formy muzyczne jak: kanon, inwencja, preludium. Najdoskonalszą formą polifoniczną jest fuga, a najwspanialsze fugi pisał wybitny kompozytor - Jan Sebastian Bach.

Homofonia polega na dominacji melodii prowadzonej w jednym głosie. Powstaje w ten sposób najważniejszy, dominujący głos, który najczęściej jest głosem wykonującym najwyższą melodię. Głos główny występuje łącznie z głosami towarzyszącymi, czyli akompaniamentem, i w ten sposób tworzą współbrzmienia harmoniczne. Utwór homofoniczny to np. śpiew chóru a capella (tzn. bez akompaniamentu). Rozkwit faktury homofonicznej przypada na epokę klasycyzmu i romantyzmu. Homofonia występuje wtedy w różnych gatunkach i formach muzycznych i w zasadzie wszyscy ówcześni twórcy komponowali taki rodzaj muzyki.


Mam nadzieję że pomogłam;)