Odpowiedzi

2009-11-24T18:50:50+01:00
Może tu coś znajdziesz :

http://www.sciaga.pl/tekst/2738-3-przyczyny_upadku_cesarstwa_zachodniorzymskiego
2009-11-24T18:58:42+01:00
Na upadek Cesarstwa największy wpływ miało to że nie było wybitnych przywódców którzy by umieli zapanować nad tak wielkim Imperium. Zabrakło przywódcy pokroju Juliusza Cezara. Ludzie którzy dochodzili do władzy byli chciwi i słabi, nie mieli predyspozycji do kierowania tak wielkim organizmem gospodarczym jakim było cesarstwo.
Cesarstwo wymagało zmian, powinno być unowocześnione w miarę zmiany sytuacji politycznej a niestety nie miał kto przeprowadzić odpowiednich reform
Administracja z której słynął Rzym za czasów Juliusza Cezara, stała się nie udolna.
Było za mało oddanych urzędników którzy by sprawnie wykonywali polecenia kolejnych cesarzy. W IV wieku rozwinęła się korupcja na niespotykaną dotąd skale. Większość stanowisk obejmowali ludzie którzy w ogóle się do tego nie nadawali lecz mieli pieniądze za które kupowali stanowiska i zaszczyty. Zabrakło zdolnych przywódców wojskowych.
Armią dowodzili ludzie nie mający w ogóle pojęcia o wojnie i taktykach wojennych.
Paradoksalnie do upadku przyczyniły się wcześniejsze sukcesy militarne. Liczne wcześniejsze podboje przyczyniły się do tego że cesarstwu przybyło wielu wrogów.
Kolejnym gwoździem do trumny była sytuacja polityczna na sąsiednich terenach.
Plemiona germańskie które zostały wyparte przez Hunów z ziem na których do tej pory przebywały zaczęły napływać na ziemie Cesarstwa i siały duże spustoszenie.
Uważam że gdyby do władzy doszedł jakiś wybitny dowódca i strateg pokroju Juliusza Cezara to do upadku by nie doszło lub nastąpił by o wiele później.

Mam nadzieję, że pomogłam ;)
2009-11-24T19:07:44+01:00
Najazdy barbarzyńców ,wandalów ,germanów,hunów