Odpowiedzi

2009-11-24T19:01:58+01:00
(przedmowa)
Polityka Aleksandra Macedońskiego opierała się na 2 podstawowych fundamentach.
Pierwszym z nich było nie niszczenie kultury podbitych ludów, tudzież narodów. Sprowadzało się to nie tylko do niegrabienia, ani zaskarbiania sobie dorobku kultury-sztuki, ale również do nie niszczenia świątyń, miejsc kultu-religii.
Drugim, fundamentem, a zarazem działanie jakie podejmował (między innymi jako pierwszy Aleksander Macedoński) było łączenia się dwóch osobnych kultur po przez np. małżeństwo, czy też wprowadzanie w kulturę "Grecko-Macedońska*" nowinek, zwyczajów kultur, cywilizacji "podbitych".
(rozwinięcie)
Taka polityka "nie agresywna*" przyniosła Aleksandrowi wiele sukcesów i owocnych zwycięstw, przykładem może być, rzekome oswobodzenie Egiptu z pod okupacji Persji, który tak naprawdę Aleksander chciał zdobyć, przejąć nad nim zwierzchnictwo, kontrolę, a nie oswobodzić. Jednak dzięki jego dobrym przemyśleniom, strategią, często również szczęściu, został uznany za boga i Egipt przejął praktycznie bez "ruszenia palcem".
(zakończenie)
Aleksander Macedoński jest ważną postacią w historii podbojów i kolonizacji terenów, gdyż jego polityka łączenia kultur, wymiany obyczajów, była niespotykaną w swoich czasach i bardzo pomysłową.