Opisz w kilku zdaniach wybrany zwyczaj z powieści ''Krzyżacy''
przyklady zwyczajow :
nietykalność posła
ślubowanie rycerskie
biała nałęczka - możliwośc uratowania od śmierci
waga danego słowa
itp ...

BARDZO PROSZE O POMOC !!!!ZWYCZAJE MAJĄ BYĆ Z KRZŻAKOW

3

Odpowiedzi

2009-11-24T19:11:00+01:00
HEJ!!!

Biała nałęczka

Jest to stary zwyczaj rycerski , polega on na: podczas rozpoczęcia egzekucji kobieta daje przy wszystkich zgromadzonych mężczyźnie biało "chustkę ".Dzięki temu ocala go przed śmiercią .Mam nadzieję ,iż pomogłam!!!!!;)
13 3 13
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T19:12:48+01:00
Najbardziej spodobał mi się fragment , w którym Danusia ratuje Zbyszka od śmierci. Pokazany był tam obyczaj tzw. Nakładanie nałączka. Zbyszko dostał karę ścięcia głowy. Chcąc zdobyć pawie czuby,które przysiągł Danusi, zaatakował krzyżaka nie wiedząc,że to poseł. W ostatniej chwili powstrzymał go Powała z Taczewa ,zatrzymując kpię. Poseł i tak złożył skargę. Zbyszko czuł się samotny siedząc w więzieniu i cały czas rozmyślał o Danusi. Kiedy nadszedł dzień egzekucji , Zbyszko wyszedł na drogę do kata. Nagle z tłumu ludzi wychodzi Danusia,zarzuca Zbyszkowi na głowę białą chustę,która jest symbolem czystości i niewinności i wykrzykuje słowa: "Mój ci on jest.. Mój!". Okazuje się ,że to stara tradycja i trzeba oddać Danusi Zbyszka pod warunkiem ,że się pobiorą. W ten sposób Danusia ratuję Zbyszka od śmierci. Wybrałam ten fragment ,ponieważ jest tam pokazane jak bardzo Danusia kochała Zbyszka.
Proszę o najj :D Też miałam to zadane i miałam dobrze!
22 4 22
2009-11-24T19:18:22+01:00
Nakrycie nałeczką-Danusia nakryła nią zbyszka krycząc MOJ CI JEST!!!oznaczało to że teraz gdy zostal nakryty biala chusta przez Danusie musi sie z nia ożenic, ponieważ ona wybawiała go od śmierci.

waga danego słowa-w tamtych czasach bardzo nawiązywano wage do wypowiedzianych słow czyli także slubóByło to tak ważne że na słowo szlachecki(tylko szlachciców)wypuszczano z więzienia.


śluby rycerskie-polegało to na tym ze skladajac takie sluby trzeba było je wypelnic chociarz nie tak jak z nałęczką nie trzeba było sie z nia ożenić.rycerz mógł takze ozenic sie z inną kobietą.

nietykalność posła-polacy w tamtych czasach byli bardzo gościnni więc bicie na posła było dla zbyszka nie mała proba wytrzymałości(więzienie)
6 4 6