Odpowiedzi

2009-11-24T19:36:14+01:00
Gdybym był młodszy, dziewczyno,

Gdybym był młodszy!----------->anafora
rymy;przeplatane
Lecz spojrzeń twoich najsłodszy
Nektar,======>przerzutnia
incypit
Boś więcej promieniejąca

Od gwiazd na niebie!====>przerzutnia
Gdybyś kochała!==>wykrzyknienie
Gdybym był młodszy, dziewczyno,

Gdybym był młodszy!====>paraleizm
wiersz stroficzny
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T19:58:06+01:00
Podzielę to sobie na zwrotki.
1. Autor zwraca się do dziewczyny, sądząc po tonie i treści tego co mówi pewnie do swojej ukochanej. Pisze, że gdyby los pozwoliłby mu być młodszym nie piłby wina tak jak teraz, tylko żywił by się jej cudownym spojrzeniem.
2. Sądzę, że słowami "Ty byś mnie może kochała" autor próbuje wyrazić żal, że czas kiedy miał szanse być kochanym przeminął. Marzy tutaj o swojej ukochanej, po chwili jednak piszę o sobie z sarkazmem, że liczy na zbyt wiele.
3. Tutaj pisarz opowiada o tym, że gdyby miłość pomiędzy nim a jego lubą wyszła nie marnowałby czasu na patrzenie w gwiazdy i inne czynności, tylko by się oddawał patrzeniu na nią bo jak stwierdził jest piękniejsza nawet od gwiazd na niebie.
4. Autor wyrzekłby się piękna świata gdyby tylko miłość ich była prawdziwa. Twierdzi, że miłość do swej kobiety by mu wystarczała do wszystkiego. Nie zwracałby uwagi na piękno przyrody tylko na nią a mówią to słowa " Boś ty jest moim natchnieniem i słońca jasnością "
5. w tej zaś zwrotce twórca żałuje minionego czasu bez swojej ukochanej. Żali się, że jest już zbyt stary by żyć w miłości ze swoją wymarzoną kobietą.
6. Mężczyzna tutaj mówi o swojej wielkiej tęsknocie, która mu nie pozwala być blisko swej dziewczyny. Mówi o niej jako o Motylu Złotym- że jest ona najwspanialsza na świecie. Ale jego duma mu nie pozwala przy niej pozostać. Więc z tesknoty odchodzi.
7. Autor jest cały zakłopotany. Śmieje się, ale jednocześnie rozpacza wspominając pokrytą już mgłą swoje wspomnienia. Oddaje się swojej codziennej pewnie czynności, która pozwala mu mniej cierpieć- pije wino.

Mam nadzieje, ze pomoglam.:)
2 3 2