Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T19:57:57+01:00
Co to jest grypa A/H1N1 i w jaki sposób się przenosi?

Najczęstsza lokalizacja wirusa i występowanie objawów związane jest z układem oddechowym. Nie ma dowodów na występowanie tej choroby wśród świń w Polsce, naukowcy badają jej pochodzenie. Grypa A/H1N1 przenosi się łatwo z osoby na osobę, co może doprowadzić do tak zwanego wybuchu pandemicznej grypy. Pandemiczna grypa różni się od zwykłej grypy tym, że jest powodowana przez nowy wirus pojawiający się u ludzi i przenoszący się szybko z osoby na osobę, obejmując cały świat. Ponieważ jest to nowy wirus, nikt nie jest na niego uodporniony. Ryzyko zarażenia dotyczy wszystkich: zdrowych osób dorosłych, osób starszych, małych dzieci oraz osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi. Wirusy grypy złożone są z maleńkich cząsteczek.

Wirusy grypy złożone są z maleńkich cząsteczek. Jeśli kichasz lub kaszlesz bez zakrywania nosa i ust chusteczką higieniczną, mogą się one rozprzestrzenić, narażając inne osoby na ich wdychanie. Jeśli kaszlesz lub kichasz w dłoń, kropelki te wraz z zawartymi w nich wirusami przeniosą się z twojej ręki na wszystkie dotykane przez ciebie powierzchnie, na których mogą przeżyć przez dłuższy czas. Wirusy można znaleźć między innymi na: klamkach, kranach, klawiaturze komputerowej, telefonach oraz pilotach do telewizorów oraz innych sprzętach znajdujących się w otoczeniu. Jeśli inne osoby dotkną tych powierzchni, a później dotkną twarzy mogą ulec zarażeniu. W ten sposób wszystkie wirusy przeziębienia i grypy, przenoszą się z osoby na osobę. Szybka diagnoza oraz leczenie mogą złagodzić niektóre objawy oraz zmniejszyć możliwość poważnych komplikacji (np. zapalenie płuc).W jaki sposób ochronić siebie i innych przed grypą A/H1N1?

Najlepszą ochroną przed grypą jest prawidłowe stosowanie zasad higieny.

Gdy kaszlesz i kichasz, stosowanie tych zasad jest bardzo ważne, aby zapobiec roznoszeniu wirusa:
Zawsze miej przy sobie chusteczki higieniczne.
Używaj czystych chusteczek do zasłonięcia ust i nosa, gdy kichasz.
Wyrzucaj chusteczki po jednorazowym użyciu.
Często myj ręce mydłem i ciepłą wodą lub używaj żelu antybakteryjnego.
Jak myć ręce?


Zasady postępowania w momencie wystąpienia objawów zakażenia grypą A/H1N1

Jeśli masz jeden lub więcej objawów z podanych poniżej

gorączka,
trudności w oddychaniu,
kaszel,
ból gardła,
katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem,
bóle mięśniowe i stawowe,
ból głowy,
dreszcze,
mogą występować wymioty i biegunka.
Ogranicz bliskie kontakty z innymi osobami. Unikaj większych skupisk ludzkich.

Zasłaniaj usta i nos podczas kaszlu i kichania, myj często ręce.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz, jeżeli podejrzewa zakażenie wirusem A/H1N1 podejmuje decyzję o leczeniu w warunkach domowych lub hospitalizacji, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta.

Transport osoby, u której wystąpią objawy grypowe nie powinien odbywać się środkami transportu zbiorowego.Z a d b a j o s i e b i e i s w o j ą r o d z i n ęWydmuchaj nos, wyrzuć chusteczkę, pozbądź się wirusa

2009-11-24T19:59:54+01:00
Objawy świńskiej grypy są łudząco podobne do objawów zwykłej, ludzkiej grypy: gorączka, kaszel, bół gardła, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Może wystąpić także biegunka oraz wymioty.
2009-11-24T20:00:42+01:00
Objawy grypy to gorączka(38stopni), ogólne zmeczenie, ból mięśni, duszności, ból brzucha(biegunka i wymioty)
Trzba uprawiać sport, wietrzyc pomieszczenie, myc ręce przez minute kilka razy dziennie nie przebywać z osobami chorymi.