Odpowiedzi

2009-11-24T20:20:12+01:00
Tokio-- stolica Japonii położona nad Oceanem Spokojnym (Zatoka Tokijska) na Honsiu - największej z Wysp Japońskich. Główny ośrodek największego zespołu miejskiego świata, który, wraz z Jokohamą i innymi miastami nad zatoką, tworzy fragment japońskiego megalopolis skupiającego około 35 mln mieszkańców.
Sao Paulo-Położenie geograficzne: 22°54' S 47°3' W
Powierzchnia: 795,6 km²
Liczba ludności: 1.045.706 (2005)
Gęstość zaludnienia: 1314,2/km²
Metropolia: 2.300.000 miasto w południowo - wschodniej Brazylii, we wschodniej części stanu São Paulo, położone 100 km na północ od São Paulo.
szanghaj-Szanghaj leży przy ujściu rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego (część Oceanu Spokojnego). Miasto dzieli na dwie części rzeka Huangpu.

W Szanghaju występują wszystkie cztery pory roku. Latem temperatury osiągają 37 stopni Celsjusza, a niekiedy przekraczają 40 stopni Celsjusza. Zimą występuje duże zachmurzenie, a latem jest wilgotno. Jesień i wiosna w mieście są ciepłe, i zwykle są to najlepsze pory do zwiedzania miasta przez turystów. Zima zaczyna się w połowie grudnia, a kończy wraz z lutym. Od połowy czerwca do lipca jest najwięcej opadów deszczu.
Nowy Jork-W skład Nowego Jorku wchodzi Manhattan Island, Staten Island, zachodnia część Long Island, część lądu stałego (Bronx) i kilka mniejszych wysp w Zatoce Nowojorskiej (New York Harbor).

Nowy Jork cechuje się wilgotnym, kontynentalnym klimatem. Miasto przylega do oceanu, w wyniku czego zmiany temperatury nie są tak znaczne jak wewnątrz lądu. Każdej zimy pada śnieg. W dawnych czasach Nowy Jork był głównym portem morskim w komunikacji morskiej między Stanami Zjednoczonymi i Europą, zanim komunikacja lotnicza przez Atlantyk nie rozpowszechniła się.


Los Angeles-Los Angeles zajmuje powierzchnię 1 290,6 km², z czego 1 214,9 km² to ląd, a 75,7 km² to wody. Ogólnie woda zajmuje 5,86% powierzchni miasta. Krańcowa odległość między północną granicą miasta a południową jest równa 71 km, a między wschodnią i zachodnią – 47 km. Długość granic miasta jest równa 550 km. Najwyższym punktem w mieście jest góra Sister Elsie, osiągająca wysokość 1 548 m n.p.m. Szczyt leży w północnej części miasta i należy do systemu gór Lukens. Głównym ciekiem wodnym w Los Angeles jest rzeka Los Angeles. Jest ona krótka, w niektórych odcinkach sezonowa. Jej źródła znajdują się w dolinie San Fernando. Jej bieg został prawie całkowicie skorygowany przez ludzi. Dziś Los Angeles River płynie betonowymi kanałami.
Kalkuta-stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) - miasto w płn.-wsch. Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

Buenos Aires-Granice miasta determinują: od wschodu i północnego wschodu rzeka La Plata, od południa i południowego wschodu municipio Riachuelo, a od północnego zachodu, zachodu i południowego zachodu przez autostrada A001.

Prawie całe Buenos Aires znajduje się na Pampie.
Rio de Janeiro-Ludność: ok. 5,6 mln, zespół miejski ok. 11,6 mln (2005), drugie co do wielkości miasto Brazylii, po São Paulo
Powierzchnia: 485 mil² (ok. 1256 km²)
Seul-Tradycyjnym centrum Seulu jest teren starego miasta dynastii Joseon. To właśnie tam znajduje się większość pałaców, urzędów państwowych, siedzib korporacji, hoteli oraz tradycyjny rynków miejskich. Całość znajduje się w dolinie Cheonggyecheon (청계천). Przepływa przez nią strumień, który dziś na sporej części swojego biegu płynie podziemnym kanałem i wpada do Rzeki Han. Północna część centrum to Góra Bukhan, a południowa to Namsan (ang.: South Mountain). Na południe od centrum leżą dzielnice mieszkalne Yongsan-gu oraz Mapo-gu oraz Rzeka Han.
2009-11-24T23:25:50+01:00
Tokio - Japonia
san paulo - wschodnie wybrzeże ameryki płn (brazylia)
Nowy York wschodne wybrzeże ameryki płd (USA)
szanghaj -wschodne wybrzeże Chin
Los Angeles zach wybrzeże ameryki płd (USA)
Buenos aires - miasto u ujścia parany (zatoka La plata) argentyna
seul - korea południowa
Rio de Janerio -wschodnie wybrzeże ameryki płn (brazylia)