Witam. Proszę o pomoc z zadaniami do Tekstu. Trzeba opowiedzieć na te 12 poleceń do tekstu(Na stronie są zaznaczone). Proszę o pomoc bo mam dużo nauki i nie wyrobię się. Z góry dziękuje!!

Oto strony o które mi chodzi:)
http://img21.imageshack.us/img21/3842/obraz0672.jpg
http://img522.imageshack.us/img522/6797/obraz0682.jpg

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T21:33:18+01:00
1. W pierwszym akapicie panuje dominuje nastrój spokojny, odrobinę wesoły. "Życie Ateńczyka znanego nam z literatury było pogodne i nietrudne", "Nie groziła też starość i śmierć. Umierano w młodym wieku i już zaraz bogowie czekali na sprawiedliwego. Ateńczyk zatem bardziej się nudził niż cierpiał."
2. Według autora tekstu, żecie przeciętnego Ateńczyka było nudne, urozmaicane głównie teatrem. Dopowiedzenie "znanego z literatury", oznacza, że taki obraz Ateńczyka przedstawiają nam wszystkie dzieła pisane w tamtym czasie.
3. "Przyjemność jakiej, mu brakowało, musiała być mocna, ale nie osobista; wstrząsająca przez kontrast, ale nie ponura; zmysłowa, trochę jak muzyka, ale nie namiętna; intelektualna, gdyż Grek lubił rozmyślanie, ale nie prosta. Taką rozrywkę dawał mu teatr, czyli naprzód tragedia".
4. Teatr, miał dostarczać ludziom rozrywki oraz być miejscem, gdzie mogą poszukać towarzystwa. Przedstawienia miały również jednoczyć wszystkich czlonków państwa.
5. Chodzi o słowo "polis", którym określano wtedy Greckie państwa-miasta.
6. "Skupić w jedną myśl, ich obce sobie myśli", oznaczało, żę każdy człowiek, zgromadzony w teatrze powinien zachwycać się przedstawieniem, a nie myśleć o swoich sprawach.
7. Nazywano je tak dlatego, że budynki teatru "poprawionej natury", były wzorowane na teatrach, jakie budowano wcześniej na zboczach gór, w formie półkola.
8. Jean Baptiste Racine oraz William Szekspir.
9. Olimp, w mitologii greckiej byl górą, na której mieszkali greccy bogowie. Na widzach musiał on robić ogromne wrażenie.
10. Burza, echo odbite od skał, powiew wiatru, szelest gałęzi, szum morza.
11. Herakles, Edyp, Polinik.
12. Teatr grecki odbywał się jedynie kilka razy do roku, a bilet na przedstawienie kosztował sporo. Początkowo siedzibą teatru mógł być każdy budynek, w którym zmieściliby się wszyscy mieszkańcy miasta. W klasycznym greckim teatrze miejsce przedstawienia sztuki łączyło się ściśle z jej treścią. W Grecji panował ustrój demokratyczny, więc każdy miał prawo widzieć i słyszeć dobrze. W odtworzeniu niektórych elementów przedstawienia pomagała przyroda.


Za wszystkie błędy ort. i int. przepraszam, ale pisałam bardzo szybko :).
145 4 145