Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T21:35:34+01:00
Kumak górski
Kumak górski (Bombina variegata) jest bardzo podobny do swego nizinnego kuzyna. Grzbiet jego pokryty jest większymi brodawkami, zakończonymi w okresie godów zrogowaciałymi, stożkowatymi naroślami. Ubarwienie grzbietu jest gliniastoszare, ziemiste, dosyć często o zielonym odcieniu, niekiedy całkiem zielone. Brzuch okazów typowych jest pokryty jasnożółtymi plamami. Długość dorosłych osobników dochodzi do 5 cm. Z terenów podgórskich znane sš liczne formy o ubarwieniu zbliżontm do ubarwienia kumaka nizinnego.
Gatunek kumaka górskiego zamieszkuje najróżnorodniejsze typy środowisk o solnie nieraz zanieczyszczonej wodzie. Spotyka się go w gnojówkach i gliniankach przy zagrodach chłopskich.

Zaba trawna
Ciało żaby trawnej ma długość 7-10 cm. Jest ono wydłużone, krępe, pysk stosunkowo szeroki, ale bardziej zaostrzony niż u żaby wodnej. W okresie godowym (marcu) składa skrzek do wody, a następnie wędruje na wilgotne pola lub do lasów.Staw skokowy wyprostowanej do przodu kończyny tylnej sięga za oko, nie dalej niż do końca pyska. Ubarwienie żaby trawnej to ubarwienie ochronne i jest bardzo zmienne, pod względem przystosowania ubarwienia do środowiska przewyższa ją tylko rzekotka. Jej grzbiet bywa brązowy lub rdzawy. Zawsze występują u niej plamy skroniowe, poprzeczne pasy na tylnych nogach oraz czarnobrązowa plama skroniowa w kształcie dość wyraźnej litery"V". Często grzbiet pokrywają także inne plamy. Brzuch ma białawy lub żółtawy, zwykle silnie nakrapiany. W okresie godowym podgardle samca może przybrać niebieski kolor.

Ropucha szara
Największa polska ropucha. Samice osiągają 15 cm długości, samce są mniejsze. Ciało ropuchy jest krępe i szerokie i - inaczej niż u innych płazów - szorstkie, bo pokryte licznymi brodawkami. Gruczoły przyuszne, wydzielające jad (podobnie jak u salamandry) są duże i dobrze widoczne. Dorosłe ropuchy są bardzo żarłoczne.
Skaczą rzadko, raczej tylko w chwili zagrożenia, wtedy także na znak ostrzeżenia stają na sztywno wyprostowanych nogach. Podczas godów samce są agresywne i mogą atakować nawet inne gatunki.

mam nadzieje ze pomoglam :DD

;***
22 3 22