Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T21:33:14+01:00
Ażnym tematem w średniowieczu była śmierć i to co się Działo po jej przyjściu. Ludzie średniowieczni uważali, że życie ziemskie to tylko Początek, życia wiecznego. W zależności od swych czynów otrzymywali nagrodę w niebie lub karę w piekle. Na ziemi jednak czyhały pokusy, które wielu uniemożliwiały wstęp do raju. Teocentryczny pogląd średniowieczny „ memento mori” – pamiętaj o śmierci, wyrażał przekonania człowieka średniowiecza o powszechności śmierci i równości wobec niej wszystkich ludzi. Każdy musi umrzeć bez względu na Wiek, Majątek czy spryt. Śmierci nie da się przekupić, ani oszukać, po każdego w odpowiednim czasie zapuka. Dlatego Ludzie starali się być zawsze przygotowani.
Myśl o śmierci wśród ludzi prostych, miała swe Odbicie także w literaturze i sztuce średniowiecznej. W tym czasie powstało wiele dzieł, których motywem przewodnim było spotkanie ze śmiercią. Najbardziej znanym utworem jest rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. Główny Bohater prosi Boga o spotkanie ze Śmiercią, by mógł się z nią zapoznać, zanim przyjdzie jego czas. Jednak jego najgorsze myśli nie dorównały temu co zobaczył. Śmierć to chuda Kobieta, z żółtą cerą, rozpadającym się ciałem, która zgrzyta zębami, przewraca oczami, zaś w ręku trzyma kosę. Jest to niewątpliwie przerażające wyobrażenie autora, lecz charakterystyczne dla epoki średniowiecznej.
W podobny sposób postać Śmierci została ukazana w obrazie Hansa Holbeina pt.„ Śmierć i skąpiec”. Jest ona szkieletem człowieka, bez oczu, uszu i nosa. Pokrywa ją cienka skóra. Tu jak w życiu, zabiera człowiekowi wszystko co najcenniejszego posiada. Dla skąpca najcenniejsze są pieniądze, które symbolizują jego życie. W obu przypadkach śmierć jest szkaradna, przerażająca, ma władze nad człowiekiem, może mu w każdym momencie odebrać życie. Ten Obraz zmusza do zastanowienia się nad sobą.. Jego głównym celem jest wywołanie samooceny swojego postępowania, oraz ostrzeżenie przed straszną śmiercią i piekłem.
Myślę że bardzo pomogłem ;DD pozdrawiam ;pp