"Romantyczność" oraz "Oda do młodości" - dwa utwory programowe romantyzmu. Porównaj je oraz sposoby wygłaszania programu, zawarte w nich.

NIE CHCĘ PRAC ŚCIĄGNIĘTYCH W CAŁOŚCI Z INTERNETU!
NIE MUSI BYĆ IDEALNA, WYSTARCZY NA CZWÓRKĘ.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T21:23:44+01:00
Oda do młodości
Oda do młodości przedstawia konflikt między dwaoma światami. świat młodości ze światem starości,
Świat młodości wg. Mickiewicz to świat "rajskiej" ułudy, marzeń przyjaźni, miłości, a tagże przedstawia gotowośc do poświęceń i do głoszenia szalonych herezji.itp. Świat starości to świat martwy, pozbawiony uczuć, bez temperamentu. Mickiewicz uważa że starzy ludzie to egoiści, samoluby. Nazywa ich płazami w skorupie.
Mickiewicz w odzie do młodości przedstawia program działania by poprawić byt całego świata. Namawia młodych do odrzycenia przykrej rzeczywistości i by uciekali do świata marzeń. Uważa że należy dążyć do przebudowy świata, aby zapewnić sobie przyjaźń, miłość , przyjaźń i wolność.. Młodzi powinni walczyć z wszelkimi przejawami zła.
Mickiewićz tagze pozostawia sposoby działania. By odmienić szarą rzeczywistośc młodzi ludzie powinni działać razem, powinni jednoczyć się i łączyć siłę entuzjazmu. Młodzi powinni dokonywać rzeczy niemożliwych. Ukazuje w ten sposób zerwanie z racjonalizmem i empiryzmem. Mickiewicz namawia także do bezkompromisowej wojny-zło za zło.
Oda do młodości ukazuje dwoisty charakter, czyli zarazem jest utworem oświeceniowym i romantycznym. CZechy oświeceniowe przejawiają się tym, że oda to był ulubiony gatunek literacki klasyków. Wprowadzenie mitologii , a tagże wiary w postęp świata kieruje nas w strone oświecenia. Ale apoteoza buntu i młodości , zerwanie z racjonalizmem i empiryzmem, kieruje nas w stronę bardziej przyjaznej dla młodych epoki romantyzmu.Romantycności nie opiszę bo nie przerabiałam tego utworu:D ale myślę że ta moja praca tobie si.e spodoba. pozdrawiam
PS. praca pisana z głowy:D nie z internetu

2 5 2