Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T21:26:51+01:00
Tretynoina (lub tretinoina, kwas all-trans retinowy) jest jedną z najlepiej poznanych i opisanych pochodnych witaminy A. Jest szeroko używana w leczeniu różnych postaci trądziku oraz rogowacenia mieszkowego (zewnętrznie)1. Wewnętrznie używana jest jako lek na ostrą białaczkę promielocytową2.
Tretinoina była pierwszym z retinoidów użytych w leczeniu trądziku. Preparaty zawierające tretinoinę powodują złuszczanie naskórka oraz zmniejszają nadmierne jego rogowacenie. Działają też przeciwzapalnie poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn E2. Zmniejszają objawy trądziku oraz łojotoku przez ograniczenie wzrostu i aktywności gruczołów łojowych.
Przywrócenie prawidłowego stanu skóry może też być wykorzystane przy leczeniu łysienia, szczególnie w przypadku łojotoku skóry głowy.
Inną ważną funkcją tretynoiny jest ograniczenie wytwarzania kolagenazy (enzymu rozkładającego kolagen) oraz zwiększenie produkcji samego kolagenu. Dzięki temu, tretynoina jest też szeroko wykorzystywana jako środek przeciwstarzeniowy, przeciwzmarszczkowy, redukujący blizny oraz rozstępy.
Bardzo częstą reakcją skóry na tretynoinę jest pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie oraz zwiększona wrażliwość na promieniowanie UV. Objawy te jednak ustępują z czasem, wyłączając zwiększoną wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Korzystanie z solarium podczas używania tretynoiny może doprowadzić do ciężkiego poparzenia i trwałego uszkodzenia skóry. Większość dermatologów zaleca korzystanie z produktów zawierających stabilne i wysokie filtry przeciwsłoneczne w miejsca smarowane tretynoiną. W leczeniu ostrej białaczki promielocytowej wykorzystuje się zdolność tretynoiny do wymuszenia podziałów niedojrzałych komórek krwi i ich obumarcia (białaczka objawia się zaburzeniami funkcjonowania niedojrzałych komórek).
Podobnie jak inne retinoidy, także tretynoina nie może być stosowana przez kobiety w ciąży. Jest ona wysoce teratogenna - powoduje uszkodzenia płodu.

1 - Preparaty do użytku zewnętrznego zawierające tretynoinę:

* Atrederm, 0,025% i 0,05%, płyn 60ml, Pliva, cena ok. 20zł
* Arretin, 0,05%, krem, 30g, Polfa Rzeszów, cena ok. 20zł
* Locacid, 0,05%, krem, 30g, Pierre Fabre Dermatologie, ok. 33zł,
* Retin-A, 0,05%, krem, 30g, Janssen-Cilag, ok. 40zł
* Aknemycin Plus, 0,025% + 4% erytromycyny, płyn, 25ml, Hermal Kurt Herrmann, ok. 48zł.

2 - Leki do użytku wewnętrznego zawierające tretynoinę:

* Vesanoid, 10mg, 100 kapsułek, Roche, cena ok. 1500zł.


1 5 1
2009-11-24T21:27:57+01:00
Tretynoina, tretinoina, kwas retinowy, kwas retynowy, kwas retinolowy, kwas witaminy A – organiczny związek chemiczny, metabolit retinolu (witaminy A), wykazuje działanie złuszczające, hamuje rogowacenie naskórka oraz przemianę tkanki prawidłowej w tkankę zmienioną chorobowo. Zmniejsza wytwarzanie prostaglandyn E2, kolagenazy oraz łoju wskutek zahamowania wzrostu i czynności gruczołów łojowych. Pobudza prawidłową czynność mitotyczną skóry, zwiększa proliferację i rozluźnienie naskórka w obrębie czopów łojowych, doprowadzając w ten sposób do ich opróżnienia. Końcowym efektem jest powstanie nowego naskórka w miejscu zmian chorobowych.
Tretynoinę stosuję się w leczeniu trądziku młodzieńczego, nadmiernego rogowacenia naskórka (parakeratoza, dyskeratoza). Podczas stosowania tretynoiny konieczne jest unikanie ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, gdyż może to spowodować groźne oparzenia słoneczne, pęcherze.

Leki w których jest zawarta Tretynoina to: płyn, Locacid – krem, Retin-A – krem, Arretin ICN – krem, Vesanoid – kapsułki.
1 5 1