Odpowiedzi

2009-11-24T22:07:05+01:00
Sw Jan Chrzciciel mowil, ze nadejdzie taki, ktoremu nawet on nie bedzie godzien umyc nog. Mowil o Mesjaszu... Gwiazda w noc betlejemska ktora zaprowadzila trzech kroli do Chrystusa...
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-24T22:47:42+01:00
Adwent rozpoczyna kolejny rok liturgiczny i obejmuje 4 kolejne tygodnie począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia. Przygotowując się na przyjście Chrystusa, podejmujemy szereg działa, zwłaszcza w dziedzinie naszego ducha.
Główne postacie adwentu: Najświętsza Maryja Panna, Patronka adwentowego czuwania; prorok Izajasz zapowiadający przyjście Zbawiciela i św. Jan Chrzciciel, który bezpośrednio przygotowywał lud na spotkanie Mesjasza, wzywają nas do do prostowania Chrystusowi ścieżek w naszym sercu.

W czasie całego Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, odprawiane są Roraty. W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, ozdobna świeca (Świeca Roratnia lub po prostu Roratka) . symbolizuje ona obecność Maryi.

Zanim Pan Bóg zesłał na ziemię Zbawiciela, przez wiele lat przygotowywał rodzaj ludzki na Jego przyjście. Ogólnikową zapowiedź daną w raju będzie przez proroków poszerzał i wyjaśniał aż do szczegółów tak dokładnych, jak odnośnie miejsca, czasu, narodu i wielu innych bardzo bliskich okoliczności przyjścia i działalności Zbawiciela. Wybrał także Pan Bóg jeden naród, który ideę mesjańską miał pilnie strzec i pokoleniom przekazywać. Tak więc już od samych początków roku kościelnego Jezus Chrystus, Boży Syn, wyłania się wyraźnie jako postać centralna w charakterze Zbawiciela.
Chrystus Pan zjawił się już na naszej ziemi. Dokonał swojej zbawczej misji