Temat: Na podstawie analizy podanego fragmentu Pieśni o Rolandzie scharakteryzuj idealnego rycerza średniowiecznego. Przedstaw go jako wojownika, chrześcijanina i wasala.Pilne


CLXXTV
Roland czuje, że śmierć go bierze całego; z głowy zstępuje do serca. Biegnie rycerz pędem na szczyt góry, położył się na zielonej murawie, twarzą do ziemi. Pod siebie Madzie swój miecz i róg. Obrócił głowę ku zgrai pogan; tak czyni, chcąc, aby Karol powiedział i wszyscy jego ludzie, że umarł jako zwycięzca i jako zacny hrabia. Raz po raz słabnącą ręką uderza się w piersi. Za grzechy swoje wyciąga ku niebu swoją rękawicę.
CLXXV
Roland czuje, że dobiegł już kresu. Leży na stromym pagórku twarzą ku Hiszpa¬nii. Jedną ręką bije się w pierś: „Boże, przez twoją łaskę mea culpa1 za moje grzechy, wielkie i małe, jakie popełniłem od godziny urodzenia, aż do dnia, w którym oto pole¬głem!". Wyciągnął do Boga prawą rękawicę. Aniołowie z nieba zstępują ku niemu.
CLXXVI
Hrabia Roland leży pod sosną. Ku Hiszpanii obrócił twarz. Wiele rzeczy przy¬chodzi mu na pamięć, tyle ziem, które zdobył dzielny rycerz, i słodka Francja, i krewniacy, i Karol Wielki, jego pan, który go wychował. Płacze i wzdycha, nie może się wstrzymać. Ale nie chce przypomnieć siebie samego; bije się w piersi i prosi Boga o przebaczenie: „Prawdziwy Ojcze, któryś nigdy nie skłamał, ty, któryś przywołał świętego Łazarza spośród umarłych, ty, któryś ocalił Daniela spomiędzy lwów, ocal moją duszę od wszystkich niebezpieczeństw za grzechy, którem popeł¬nił w życiu!"2. Ofiarował Bogu swą prawą rękawicę, święty Gabriel wziął ją z jego dłoni. Opuścił głowę na ramię; doszedł, ze złożonymi rękami, swego końca. Bóg zsyła mu swego anioła Cherubina i świętego Michała opiekuna; z nimi przyszedł i święty Gabriel. Niosą duszę hrabiego do raju.
(tłum. T. Żeleński-Boy)
lmea culpa (lać.) - moja wina.
2 Fragment wczesnośredniowiecznej modlitwy za konających.

1

Odpowiedzi

2009-11-24T22:15:29+01:00
Idwealny rycerz:
-dobrze urodzony, hrabia
-bez skazy,idealny,meski, piekny
-sprawny fizycznie,odwazny,nadludzka sila,waleczny
-nieugiety,oddany, honorowy,konsekwentny,szlachetny, pobozny, wynisly, pyszny
-wierny przyjaciel,oddany wladcy i Bogu, kocha ojczyzne, poczucie rycerskiego honoru,darzy szacunkiem zmarlych, nie liczy sie z opinia innych, nie ustepuje z pola walki przed wrogiem, dba o rynsztunek bojowyi jest z nim emocjonalnie zwiazany, z godnoscia przyjmuje powierzone mu zadanie, zacheca innych do walki
1 3 1