Napisz e-mail do kolegi z anglii w którym poinformujesz go, że zmieniłeś swój tryb życia, powiesz mu jakie spory zacząłeś uprawiać i jak się odżywiasz. żachęćgo by również zaczął dbać o swoje zdrowie.
Prosił bym o dwie wersje: jedną po polsku a drugą po angielsku i żeby praca była bogata w słownictwo
Pozdrawiem

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T23:02:18+01:00
Hi there!
I'm writing to you, because I want to tell you about something new in my life. I started to lead more healthy life than before. I used to eat so much unhealthy and greasy food. I changed my menu, and I eat more vegetables and fruits. Other thing which was changed is form of spending my free time. After lessons I go on the pitch and I play basketball, football and sometimes tennis. Yes, I know, it sounds incredibly because I've been never playing sports, so it's important change, isn't it?
I was thinking for awhile and I devised that you can change this part of your life too! It's very important for your health. Please think about it, you'll surely live longer.
Take care of you.
Podpis ;)
3 4 3
  • Dju
  • Rozwiązujący
2009-11-24T23:05:49+01:00
Hello Jacob,

Im writing to you because i've to write you some news about my live, there in Netherland. I've change my lifestyle already, im not eating in fast food's yet. When i ate in fast food's my weight was 82kg, now when i got a diet my weight is 74kg ! Im so proud of myself.
Ohh i forget to write to you that im playing in a city football team ! Yes i know that you can't believe it, but it's true !Jacob, but what about you ? Are you still eating in fast food's ? If you're still eating cheesburgers etc. you'll stop ! It's healthier to not eat in fast food's, believe me ;)!

I look forward to hearing from you .
Yours faithfully
(Twoje imię i nazwisko)

Cześc Jakub,

Piszę do Ciebie ponieważ chcę napisać Ci pare niusów o moim życiu, tu w Holandii. Zmieniłem mój tryb życia, nie jem już w fast foodach. Kiedy ja jadłem w fast foodach moja masa wynosiła 82kg, teraz kiedy mam dietę moja masa wynosi 74kg. Jestem z siebie dumny.
Ohh ja zapomniałem napisać Ci, że gram w miastowym klubie piłkarskim ! Tak ja wiem, że nie możesz uwierzyć, ale to prawda ! Jakub, ale co z Tobą ? Dalej jesz w fast foodach ? Jak nadal jesz cheeseburgery itp. ty musisz przestać ! zdrowiej jest nie jeść w fast foodach, uwierz mi ;)!

Czekam na Twoją odpowiedź
pozdrowienia
(Twoje imię i nazwisko)
2 5 2