Witam, dodaję to zadanie bo nie mam czasu szukać, jestem inteligentną studentką więc darujcie sobie ściągi i wikipedie i INTERNET! Zadanie jest proste, każdy spam z neta zgłaszam, na podstawie tego zadania muszę napisać 16 stronicowy referat więc pomóżcie!

ZADANIE:
Demokracja starożytna a demokracja współczesna - podobieństwa i różnice - w punktach lub w formie tabelki minimum 10 przykładów podobieństw i różnic z opisem!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T02:12:15+01:00


podobieństwa:
-władza ludu
-zasady sprawowania władzy:zasada wolności(prawo do swobodnego wyrażania opinii dotyczcych spraw państwa przez obywateli), zasada równości (równowaga wszystkich wyrażanych opinii),zasada większości.

różnice:
-najważniejsza z nich to specyficzny sposób rozumienia biegu dziejów czasów antycznych, uznanie sfery politycznej, którą rządzą właciwe jej prawa, niezależnie od warunków społecznych.T
-jest status osób będących podmiotem władzy(demokracja ateńska oddawała władzę w ręce ludzi wolnych dysponujcych czasem, przy czym ciężar zajęć codziennych spadał na niewolników, a także kobiety i cudzoziemców nie posiadajcych praw obywatelskich)
-demokracja antyczna w przeciwieństwie do współczesnej miała cha-
rakter bezpośredni, co oznaczało udział bezpośredni obywateli w
sprawowaniu praw i podejmowaniu politycznych decyzji.
3 3 3