Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T16:07:31+01:00
W roku 1999 w krakowskim Muzeum Archeologicznym miała miejsce wystawa „Tutanchamon ukraińskich stepów". Prezentowała ona wyniki prac wykopaliskowych, jakie polsko-ukraińska ekspedycja archeologiczna w latach 1995-1998 przeprowadziła we wsi Ryżanówka na Ukrainie.

Rezultaty wykopalisk okrzyknięto odkryciem roku 1996 - rozpisywały się o nich najpoważniejsze międzynarodowe czasopisma naukowe i popularno-naukowe, m.in. „Archeology" i „National Geographic". Co było powodem sensacji?

Archeolodzy natrafili na nienaruszony - co się właściwie nie zdarza - grób wodza scytyjskiego, ukryty do tej pory pod olbrzymim kurhanem. Znalezisko to, datowane na początek drugiej ćwierci III wieku p.n.e., wniosło nieoceniony wkład do interpretacji rozmaitych aspektów świata scytyjskich wierzeń i związanych z nimi zwyczajów.

Warto zaznaczyć, że badania ryżanowskiego kurhanu zaczęły się ponad 100 lat temu - w 1887 roku polski archeolog, Godfryd Ossowski odkrył katakumbowy grób scytyjskiej „księżniczki", bogato wyposażony w złote, srebrne i brązowe przedmioty. Wszystkie one znajdują się dziś w zbiorach krakowskiego Muzeum Archeologicznego.