Odpowiedzi

2009-11-25T16:24:21+01:00
Fotosynteza zasadniczo składa się z dwóch etapów – fazy jasnej, w której światło jest absorbowane a jego energia jest zamieniana na energię wiązań chemicznych, a jako produkt uboczny wydzielany jest tlen, - fazy ciemnej, w której energia wiązań chemicznych, związków powstałych w fazie świetlnej, jest wykorzystywana do syntezy związków organicznych. Wydajność zamiany energii światła na energię wiązań chemicznych węglowodanów wynosi 22–33%
4 4 4
2009-11-25T16:25:57+01:00
Dzięki fotosyntezie jest wytwarzany tlen, jest to jednak skutek uboczny. Dzięki niej możemy oddychac
1 4 1
2009-11-25T16:29:09+01:00
Fotosynteza ma bardzo duże znaczenie dla życia na ziemi, ponieważ:
* Wytwarzany jest tlen, dzięki któremu możemy oddychać, buduje on też warstwę ozonową, która chroni nas przed szkodliwym działaniem promieni UV.
* Dzięki tlenowi przez miliony lat obumarłe rośliny i plankton zamieniły się w środki powszechnego użytku, w zasadzie niezbędne do życia: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny.
* Mogą zachodzić takie reakcje jak spalanie.
* Wytwarzane są witaminy i organizmy, które nie potrafią same Ich wytworzyć pobierają je z roślin
* Produkowane są związki organiczne (pokarm dla roślin, a następnie zwierząt) z prostych związków nieorganicznych.
* W procesie fotosyntezy wytwarzana jest glukoza, która jest niezbędnym składnikiem krwi, umożliwiającym wytworzenie energii.

Tak więc stwierdzam że fotosynteza ma olbrzymi wpływ na życie na ziemi bezniej nie mogło by istnieć, dzięki produktom foto syntezy także ubocznym, żyjemy i możemy istnieć bo gdyby nie fotosynteza nie mogli byśmy oddychać, wytważać energii a przedewszystkim żyć.
2 5 2