Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T17:19:10+01:00
ATENA-bogini mądrości, wojny, patronka uczonych i filozofów
1. Wyskoczyła z głowy Zeusa (Hefajstos)
2. Ulubienica Zeusa (pioruny)
3. Gałąź drzewa oliwnego- symbol zgody między zwśnionymi
4. Tkactwo, Arachne, podarcie, powieszenie, życiepająk
5. Panatenacje (wieś, k. Pizystrat IV w. p.n.e.)-wyścigi, zapasy, śpiewy, taniec pirryjski, 3 chóry, misster, bieg z pochodniami)
Apollo (mit. gr., w mit. rz. - Apollin) - syn Zeusa i Latony (Leto), bliźni brat Artemidy. Był bogiem słońca, światła i wyroczni, patronem poezji, muzyki sztuki i nauki, a także przewodnikiem muz (Apollo Muzagetes). Był też bogiem uzdrawiającym (Apollo Soter). Pasterze czcili go jako opiekuna trzód, strzegącego ich od zarazy i wilków (Apollo Lykoktonos - zabijający wilka). Urodził się na wyspie Delos (Apollo Delijski), która stała się środkiem żywego kultu Apolla.
Młody bóg, obdarzony przez Zeusa złotą kitarą i powozem zaprzężonym w łabędzie, udał się na daleką Północ i zamieszkiwał przez rok wśród tamtejszych mieszkańców, zwanych Hyperborejczykami. Stamtąd w pełni lata przybył do Grecji w triumfalnym pochodzie wśród kwiatów, pieśni i radości całej przyrody. Zabił Pytona (Apollo Pytyjski), który strzegł wyroczni w Delfach, objął w posiadanie świątynie i wyrocznię, tworząc tu ośrodek swego kultu. Na pamiątkę pokonania Pytona, ustanowiono w Delfach igrzyska pytyjskie.


Hades, syn Kronosa i Rei, władał światem podziem­nym, który rzadko opuszczał. Bezlitosny pan królestwa zmarłych otoczony był respektem pomieszanym z lękiem, nawet bogowie nie szukali jego towarzystwa.

Hades rzadko występuje w opowieściach mitycznych. Razem z innymi bogami uczestniczył w gigantomachii, a cudowny hełm czynił go niewidzialnym podczas walki.

Najbardziej znany mit opowiada o porwaniu i poślu­bieniu przez Hadesa Kore, córki Demeter. Kore spędzała corocznie kilka miesięcy w podziemnym królestwie małżonka, gdzie nosiła imię Persefony.

Inne mity wspominają o Hadesie w związku z wypra­wami herosów (Heraklesa, Orfeusza i Tezeusza) do pod­ziemi. Do królestwa Hadesa prowadziło z ziemi kilka wejść, na ogół były to pieczary lub rozpadliny skalne.

4 3 4